HashFlare, Bitcoin Madenciliği Sözleşmelerini Feshetti

Kripto para bulut madenciliği hizmetleri HashFlare, Bitcoin madencilik hizmetini kapattı. Platform, aynı zamanda, operasyonda karlılığın olmamasını sebep göstererek BTC madencilik sözleşmelerini de sona erdirdi. En üst sıradaki kripto para olan Bitcoin, yılın başından bu yana yüzde 60’ın üzerinde bir düşüş göstererek 2018 boyunca zorluklarla mücadele etti.

Madencilik Getirileri Bakım Ücretlerinden Daha Düşük

Şirketin Facebook sayfasında yaptığı açıklamada HashFlare, BTC madencilik operasyonunu sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. İfadenin bir kısmında şunlar belirtiliyor:

Ortaya çıkan problemi çözmek için her türlü çabayı sarf ettik. Öncelikle, bakım ve elektrikle ilgili masrafları azaltmamızı sağlayacak çeşitli teknik çözümleri değerlendirdik. Buna rağmen, piyasanın genel istikrarsızlığı nedeniyle, aldığımız önlemler mevcut durumu önemli ölçüde etkileyememiştir.

HashFlare’ye göre, kullanıcılara yapılan ödemeler, 28 ardışık gün boyunca bakım ücretlerinden daha düşük olmuştur. Bu sebeple platformun hizmeti sonlandırmaktan başka seçeneği yoktu. Bu hamle, platformun Hizmet Şartları’ndaki bir maddeye dayanıyordu.

Ancak HashFlare, Bitcoin’in fiyatı stabilize olduğunda, hizmetin devam etmesine açık olduklarını da belirtti. Nisan ayında Morgan Stanley analistleri, BTC fiyatı 8,600 doların altına düştüğünde, Bitcoin madencilerinin zarar göreceğini söylemişti. BTC son olarak Mayıs 2018’in ortasında 8,600 doların üzerinde işlem gördü.

Sermayelerin Geri Çekilmelerindeki Kısıtlamalar Kargaşaya Sebep Oldu

Madencilik sözleşmelerinin feshini ilan etmeden önce HashFlare, doğrulanmamış müşterilerin fonlarını geri çekebilme yeteneğini kısıtlayan yeni know-your-customer (KYC) ve anti kara para aklama (AML) protokollerini tanıttı. Kuralların yakın zamanlı olması birçok müşteri için iyi sonuç doğurmadı. Sonuç olarak, birçok kullanıcının fonlarını sistemde sıkıştı.

Bitcoin dışında HashFlare ayrıca Litecoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinde de bulut madenciliği sözleşmeleri yürütüyor. Bu yazı yazıldığı ana kadar şirket, diğer sanal paraların madencilik sözleşmelerinin feshi hakkında bir duyuruda bulunmadı.

 

 

 

Kaynak: