Çinli Bitcoin Milyarderleri Yurtdışından Emlak Satın Alıyorlar

Çin’in Shanxi eyaletinden, erken dönemde Bitcoin tutmaya başlayan bir et satıcısı Guo Hongcai, yurtdışında gayrimenkuller satın alarak ülkesinden servetlerinin bir kısmını dışarı çıkaran milyonerden biri.

Nisan ayında, Hongcai ABD’de 500 Bitcoin sattı ve ardından bu parayı, San Francisco, California’ya arabayla 90 dakikalık mesafedeki Los Gatos’da 100.000 metrekarelik bir konak satın almak için bu parayı kullandı. Çıkışa yakın frenk soğanı bahçesinin yanındaki Rolls-Royce’u da arbitrajın meyvesi.

“ABD’de Bitcoin satmak çok normal. Sattıktan sonra istediğiniz her şeyi satın alabilirsiniz.”

Guo bu ikincil yerleşkesini “Frenksoğanı Konağı” olarak adlandırdı.

Çinli düzenleyiciler ana karadaki endüstrinin işini sıkıştırırken, kripto milyonerleri de varlıklarını çeşitlendirmek için yabancı emlak pazarlarına yöneliyor. Bazıları direkt kripto paralar ile satın alma yaparken Hongcai gibi olanlar döviz elde edip öyle satın alma yapıyorlar.

Anonimliği önemli gören bir ABD kripto emlak şirketinin kurucuları, müşterilerinin üçte birinin Asyalı olduğunu belirtirken bunların da bir kısmının Hong Kong menkul kıymet brokerları aracılığıyla varlıklarını tokenize etmiş kişiler olduğunu belirtti.

Başka bir kripto emlak alanı olan Propy’nin CEO’su Natalia Karayaneva, “Onlardan aldığımız talepler 50.000 veya 100.000 dolardan başlıyor, en sonuncusu ise Silikon Vadisi için 3 ila 4 milyon dolardı.”

Karayaneva ekledi:

“Daha fazla insanın, kripto para ile mülk satın almaya istekli olduğunu görüyoruz, çünkü Hong Kong’da yerleşik bir banka hesabı oluşturup ve paralarını iş kanallarını kullanarak ülke dışına çıkarmak yerine, paralarını Bitcoin kullanarak ülke dışına çıkarmak daha kolay geliyor.”

Kripto Merkezleri

Karayaneva’ya göre, ABD ve İngiltere, özellikle Londra veya Kaliforniya Körfezi Bölgesi gibi fintech merkezleri emlak bölgeleri olarak en çok aranan yerler.

“Onlar çoğunlukla Stanford gibi iyi eğitimin yakınlarındaki konut mülkleriyle ilgilendiler

Ayrıca, çeşitlilik istiyorlar. Varlıklarının bir kısmını yurtdışındaki daha istikrarlı ülkelerde bulundurmak istiyorlar.”

ATTOM Veri Çözümleri tarafından on yıldan fazla bir sürede toplanan istatistiklere göre, tek ailelik evlerin neredeyse dörtte birin artık mortgage olmadan direkt nakit işlemlerle satın alınıyor. Bu Kalfornia bölgesindeki alımlar Çin’in de ötesine taşıyor.

Lisanslı emlakçıların, alıcılar ve ev sahipleri ile bağlantı kurmasına yardımcı olan Kaliforniya merkezli bir start-up ​​olan SetSchedule CEO’su Roy Dekel’e göre, Çinli Bitcoin gazileri, kripto parayı, emlak almaktan daha çok nakit paraya dönüştürmeye eğilimli olmaya başladılar.

“Çinlilerin ilgisinde bir düşüş farkettik, ancak Los Angeles, San Francisco ve New York gibi bazı şehirler hala güçlü kalmaya devam ediyor.”

“Ultra zengin Çinliler bu kaynağı bir yatırım çeşitliliği olarak kullandılar.”

Savurganlar

Öte yandan Dekel, çok sayıda blok zincir meraklısı, ikinci konutlarını ya da yatırım amaçlı gayrimenkulleri satın aldıkları fark edildi, bu da doğrudan uluslararası alıcılardan direkt kripto para kabul eden satıcılarda bir artışa yol açtı.

Ocak ayında, New York Times, Çin’in olağanüstü konut piyasasının “bir kumarhane gibi” olduğunu iddia etti. Dahası, Reuters, konut sağlayıcıları için devlet desteklerinin azaltılması gibi mülk edinme kısıtlamalarının artmaya devam ettiğini bildirdi.

Karayaneva belirtti:

“Pekin’de, sadece geçen yıl fiyatlarda % 40 artış görüldü”

Tarihsel olarak, Çin’deki gayrimenkul yatırımcıları, kendi emlak piyasaları çıldırdığı için yurt dışında çok aktifler.”

Her şey düşünüldüğünde, kripto para ile mülk satın alan sadece Çinli alıcılardır demek zor . 2017 yılında, Avrupalılar, İngiliz Baroness Michelle Mone tarafından yönetilen bir proje olan Dubai’nin Aston Crypto Plaza’da lüks daireler satın almak için Bitcoin kullandılar.

 

 

Kaynak: