Vadeli Bitcoin İşlemlerinin Hacimleri Artıyor

Şikago Ticaret Borsası (CME) ‘nın 20 Temmuz tarihli tweetine göre, vadeli Bitcoin (BTC) işlemlerinin ortalama günlük hacmi (OGH), 2018’in ilk çeyreğine göre ikinci çeyrekte yüzde 93 arttı.

CME ayrıca, açığa satım talebi veya Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık sözleşmelerinin sayısının 2.400’ü aştığını ve bunun ilk çeyreğe oranla %58’lik bir artışa sahip olduğu belirtti.

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan CME Group, 10 Aralık’taki ABD’nin en büyük döviz bürosu olan Chicago Board Options Exchange’in (CBOE) vadeli Bitcoin işlemlerine başlamasının ardından kendi de 17 Aralık’ta Bitcoin vadeli işlemlerine başladığını duyurdu.

Mayıs ayında, San Francisco Federal Rezerv Bankası, Aralık ayındaki 20.000 dolarlık tüm zamanların yüksek seviyesine çıkışın ardından Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün vadeli Bitcoin işlemlerinin ortaya çıkmasının sonucu olduğunu iddia eden bir Ekonomik Mektup yayınladı. Fed, BTC vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinden sonra  fiyatların bir an artıp hızla düşmesinin tesadüf olamayacağını açıklamıştı.

Bu ayın başlarında, dünyadaki en büyük döviz-ticaret fonu tedarikçisi BlackRock, şirketin Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapıp yapmamaya karar vermesi için bir çalışma grubu oluşturduğunu açıkladı. Bu vadeli Bitcoin girişimi, BlackRock için eski düşüncelerinden bir u dönüş yaptıklarının göstergesi.

 

 

Kaynak: