Birkaç Baltık Ülkesindeki Samsung Mağazaları Kripto Paraları Kabul Etmeye Başladı

Cuma günü, Baltık Ülkeleri’ndeki Samsung mağazaları, ürünleri için yedi farklı kripto parayı kabul edeceğini açıkladı. Ödeme işlemleri firması Coppay ile yapılan ortaklık sayesinde Tallinn, Riga, Vilnius ve Kaunas’taki Samsung mağazalarında alışveriş yapan müşteriler BTC, ETH, DASH, NEM, STEEM, XRP ve LTC ile ödeme yapabilecekler.

Üç Baltık Ülkesindeki Samsung Mağazaları Kripto Paraları Kabul Ediyor

Platform Coppay, 31 market noktasında müşterilerine kripto para birimi ile ödeme yöntemi sunan Avrupalı bir fintech firmasıdır. Artık şirket, Samsung’un yedi farklı kripto parayı kabul ederek sloganı olan “Geleceği Aç” deyişini gerçekten kucakladığını duyurdu. Samsung mağazalarının ödemelerini kabul edeceği dijital para birimleri arasında Bitcoin (BTC), Dash (DASH), NEM (XEM), Steem (STEEM), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) ve Ethereum (ETH) bulunuyor.

Coppay “Tallinn, Riga, Vilnius ve Kaunas’taki müşteriler, Samsung akıllı telefonları, tabletleri, dizüstü bilgisayarları, TV setlerini ve daha fazlasını dijital parayla satın alabilirler” diye açıklama yaptı.

İster küresel perakendecilerde ister yerel restoranlarda olsun, dijitalleşen ve müşterilere mallar ve hizmetler için kripto paralar ile ödeme sağlayan iş kollarında büyüyen bir trend mevcut.

Hem Samsung hem de Baltık Bölgesi, Dijital Varlıkların Geleceğini Kucaklıyor

Özellikle kripto paralar, Baltık ülkelerinde oldukça popüler olmuş durumda ve dijital varlıklar Estonya, Letonya ve Litvanya gibi ülkelerde geniş kabul görmüştür. Burada, kahve, apartmanlar, barlar, restoranlar, oteller, özel mağazalar, giyim mağazaları ve masaj salonları gibi bitcoin ödemelerini kabul eden çok sayıda tüccar var. Baltık Bölgesi’ndeki düzenleyici politikalar, Letonya haricinde pek mevcut değil. Olanlar ise kripto para ticareti konusunda yüzde 20’lik bir kazanç vergisi uygulayabilecek güçte değil.

Samsung ayrıca blok zincir teknolojisine de ilgi gösteriyor ve şirketin kripto para madenciliği donanımları için yarı iletkenler ürettiği de iyi biliniyor. Şirket’in kazançları, dijital varlık madenciliği operasyonlarına bağlı yarı iletken talepleri nedeniyle 2017 yılında önemli ölçüde artış gösterdi.

Ödeme işlemcisi Coppay, Bitpay firmasının platformuna benzer şekilde çalışıyor. Satıcılar, satışlarından kazandıkları kripto paraları elinde tutabiliyor, işlem ücreti karşılığında değiştirebiliyorlar ya da her ikisinin bir kombinasyonunu da yapabiliyorlar. Şirket, diğer Samsung satıcılarının da sistemlerinden kripto ödeme özelliğini ekleyeceğini açıklıyor.

 

 

 

Kaynak: