Stellar: Şeriata Uygun Koin

Dağıtılmış ödemeler için açık kaynak kodlu bir platform olan Stellar’ın, 17 Temmuz’da yayımlanan bir blog gönderisine göre, para transferi ve varlıkları tokenize etme alanında şeriata uyumluluk sertifikası elde eden ilk dağıtılmış defter protokolü olduğu belirtildi.

Bahreyn Merkez Bankası tarafından lisanslı önde gelen uluslararası Şeriat danışma bürosu  olan Shariyah İnceleme Bürosu, Stellar’ın kabiliyetlerini ve uygulamalarını inceledi ve İslami finans kurumlarında Stellar teknolojisinin kullanılmasına izin veren bildirgeyi yayınladı.

Sertifikayla birlikte Stellar, finansal hizmetler alanındaki operasyonunu, İslami finans ilkelerine uyumluluk gerektiren bölgelerde ekosistemini geliştirebilecek. Bu yetki, Körfez İşbirliği Konseyi’nde ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan finansal kurumların Şeriat uyumlu ürün ve hizmetlerinde Stellar teknolojisini uygulamaya koymalarına olanak sağlayacaktır.

Stellar kendisini para transferleri alanında ilk şeri onaylı dağıtılmış defter protokolü olarak adlandırıyor. Ancak kripto para birimi NOORCOIN, Mart ayında Dünya Şeriat Danışma Kurulu’ndan bir Şeriat Sertifikasına sahip olmuştu ve kendini dünyanın ilk şeriatla uyumlu hizmet tokeni olarak adlandırmıştı

Nisan ayında, bir fintech stat-up’ı olan Blossom Finance içindeki bir şeriat danışmanı, Bitcoin için şeriat kurallarına uygunluğu hakkında “genel olarak uygundur” demişti. Raporun yazarı Muhammed Abu Bakar, dijital paraların helal olduğunu düşünürken, çoğu durumda yatırımcıların bunları yatırım amaçlı satın almaması gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz ay Güney Koreli blok zincir laboratuvarı IncuBlock, Malezyalı hükümet danışman komitesiyle, şeriat yasaları uyarınca uygun blok zincir tabanlı teknoloji geliştirme için bir Mutabakat Beyannamesi imzaladı. Taraflar, Şeriat Komisyonu tarafından helal kabul edilecek, toplumsal gereksinimleri karşılayacak bir blok zincir platformu ve merkezi olmayan bir uygulama (DApp) geliştirmek için çalışacaklar.

 

 

Kaynak: