Hong Kong Hazine Yetki Kurumu, Farklı 21 Bankayı Bir Araya Getiren Blok Zincir Çözümü Sundu

Financial Times (FT) 15 Temmuz Pazar günü yaptığı habere göre, Hong Kong’un fiili merkez bankası, 21 banka ile birlikte, Ağustos ayında kendi blok zinciri ticaret finansma çözümünü sunacağını bildirdi.

Hong Kong Hazine Yetki Kurumu ve Çinli şirket Ping An Group’un fintech iştiraki OneConnect arasındaki ortak girişim, katılımcılar için, büyük ölçüde evrak işlerini, maliyeti güvenlik risklerini azaltmayı hedefliyor.

21 şirketten oluşan planın ana amacı, transfer işlemlerini rahatlatarak, yeni kurulan işletmelerin bankacılık hizmetlerini almasındaki bürokrasiyi ve zaman kaybını azaltmak.

Financial Times’ın dediğine göre, bazı işlemler, mevcut yöntemler kullanılarak on dört gün kadar sürüyorken blok zincir kullanıldığında yalnızca bir gün içinde gerçekleştirilebilecek.

Kasım 2017’de açıklanan bu hareket, Ping An başkan yardımcısı Jessica Tan’ın açıkladığı gibi, finansman ticareti için, düzenleyicilerin bankaları bir araya getirmesinin ilk örneğini sergiliyor. Mayıs ayında, buna benzer,  HSBC’den farklı bir bankanın da dahil olduğu küçük ölçekli bir finans ticareti anlaşması görmüştük.

Jessica Tan, Financial Times’a şunları söyledi:

Bunu yapmaya çalışan tekil bankalar yerine, bankaları bir araya getirmeye çalışan düzenleyiciniz var.

Ping An, daha öncesinde Çin iç pazarı için blok zincir destekli çözümler geliştirdi ve aynı teknolojinin sınır üzerinde başarı görmesini umuyorlar.

 

 

 

Kaynak: