Dünyanın En Büyük Döviz Ticareti Fon Sağlayıcısı BlackRock, Gözünü Bitcoin’e Çevirdi

Financial News’in 16 Temmuz tarihli haberine göre, dünyanın en büyük döviz ticaret fon (ETF) sağlayıcısı BlackRock, Bitcoin’in potansiyelini değerlendirmeye alan bir grup hakkında bilgi verdi.

Bu hamle ile, BlackRock’un kripto para birimine karşı daha önceden takındığı kritik duruşu bir U dönüşü yapmış oldu. Finans devi Goldman Sachs’ın ayak izlerini takip eden BlackRock tarafından bir araya getirilen sektörler arası çalışma grubu, şirketin Bitcoin’e yatırım yapıp yapmayacağına odaklanacak.

BlackRock’tan bir sözcü Financial News’e yaptığı açıklamada, şirketin birkaç yıldan beri blok zinciri incelediğini, ancak kripto paradan bahsetmediğini söyledi.

Uzmanlar rakip hareketleri inceliyor olacak. Haberde görüldüğü üzere, Goldman’s Sach’ın daha önceki agresif görüşünden çark etmesi firmanın gözünden kaçmamış.

Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, medyaya Bitcoin için “bana göre değil” diye açıklamasının hemen akabinde, Goldman’ın müşterilerinin talepleri sonrasında bu işe adanmış bir araştırma ekibinin nasıl kripto-paraya dayalı ürünler sağlayabileceğini araştırdığını söylemişti.

BlackRock, CEO’su Larry Fink’in geçen yılki tüm zamanların en yüksek değer bandından önce “para aklamak için kullanılan bir enstrüman” olarak nitelendirmesinden sonra iyi bir yol izledi.

Bu yılın şubat ayında şirket, kripto para birimi seçeneklerinin yakın inceleme altında olduğunu ve gelecekte kullanımı için  daha geniç çaplı inceleneceğini belirtmişti.

BlackRock’ın, 2017’de, yönetimi altındaki varlıklar 6,3 trilyon doların biraz altındaydı.

Bitcoin, BlackRock haberinden sonra % 5’in üzerinde bir artışla 6.674 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı.

 

 

Kaynak: