ABD Adalet Bakanlığı: Rus Yetkililer, Hack Masraflarını Bitcoin İle Karşıladılar

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), 13 Temmuz’da, ABD başkanlık seçimlerine “müdahale” gerekçesiyle, 12 Rus vatandaşını, kripto para birimleriyle finanse edilen federal suçlar işlemek ile itham edilen bir iddianame yayınladı.

DoJ’un açıklamasına göre, Rus hükümetinin Ana İstihbarat Daire Başkanlığı (GRU) ‘nun iki biriminden Rus yetkililer, Demokratik Parti’nin adayı Hilary Clinton’un seçim kampanyası ve seçim ile bağlantılı devlet kurumlarının ve teknoloji kurumlarının bilgisayar ağlarını hacklenmesini hızlandırmak amacıyla Bitcoin benzeri kripto paraları kullandılar.

Columbia Eyaletindeki büyük bir jüri, FBI’ın Pittsburgh, Philadelphia, San Francisco ve Ulusal Güvenlik Bölümü’ndeki siber ekipleri, yetkililerin ilgili şebekelere yasadışı olarak erişmelerine imkan veren hesaplar ve sunucular satın almak için kripto para kullandıklarını iddia ediyorlar. Rus yetkililer, daha sonra kendilerini “Amerikan hacktivistleri” olarak tanıtan DCLeaks.com domaininde  yayınladıkları “çalınan binlerce e-posta ve belgeyi” aldıklarını iddia etti.

DoJ, iddianamenin iddia edilen suç faaliyetlerinin oy sayısını değiştirdiğini veya 2016 seçimlerinin sonucunu değiştirdiğini iddia etmediğini bildirdi.

İddianamede, sanıkların korsanlık faaliyetlerini finanse etmek amacıyla kripto para birimleriyle 95.000 dolardan fazla para akladığı iddiası da dahil olmak üzere 11 suç tanımladı. DoJ, DCLeaks.com domaini için ödenmesi için kullanılan bitcoin madenciliği faaliyetlerinin aynı zamanda spearphishing saldırılarını finanse ettiğini belirtiyor.

DoJ, hükümet organlarının Mayıs ayı sonunda Bitcoin ve Ethereum fiyat manipülasyonu hakkında açtıkları bir soruşturmayla, kripto-para birimiyle ilgili soruşturmalarda daha önce de yer almıştı.

Bu haftanın başlarında, ABD Başkanı Donald Trump, kısmen dijital para sahtekârlığına da odaklanan yeni bir suç karşıtı görev gücü için bir yürütme emri yayınladı.

 

 

 

Kaynak: