Ripple’a Eski Facebook Yöneticisi

Piyasadaki en büyük üçüncü kripto para biriminin arkasında yer alan şirket, Ripple, 11 Temmuz’daki resmi bildirisinde, Kahina Van Dyke’ı iş ve kurumsal gelişim kısmının yeni başkan yardımcısı olarak tanıttı.

Yeni pozisyonda, Van Dyke uluslararası ödemeler için yeni bir küresel teknoloji çözümü geliştirilmesine odaklanan uluslararası finansal hizmetler için stratejik ortaklıklar kurmaya çalışacak.

Van Dyke, basın açıklamasında “ortaklıklar kurmak ve sektörü değiştirmek için teknoloji uygulayarak” “sınır ötesi ödemelerdeki sıkıntıları ortadan kaldırmak” için Ripple’a katıldığını söyledi.

Van Dyke’a, bugünkü ödeme yöntemlerinde en büyük sorunun ne olduğu sorulduğunda, yaklaşık 40 yıl önce inşa edilmiş sınır ötesi işlemlerin tarihi geçmiş sistemi cevabını verdi ve ekledi:

“Artık bugünün şirketlerinin gerçek zamanlı ihtiyaçlarını karşılayamıyor.”

Van Dyke, mümkün olduğu kadar büyük ya da küçük transferler için sistemin daha fazla çevik ve şeffaf olması gerektiğini vurguladı.

Bankacılık ve finans alanında 20 yıldan fazla deneyime sahip olan Van Dyke, Mastercard ve Facebook’ta önemli görevler üstlenmiştir. LinkedIn profiline göre Van Dyke, yeni ödeme çözümleri ve finansal hizmetler geliştirmek adına iki yıldan fazla bir süredir Facebook’ta Finansal Hizmetler ve Ödeme Ortaklıkları Küresel Direktörü olarak çalışmakta.

Facebook’ta çalışırken, Van Dyke, Citibank, PayPal, Visa, Western Union ve bunlar gibi birçok büyük şirket ile 50’den fazla ülkeye finansal çözümler sunan ortaklıklar kurdu.

Daha önce Haziran ayında, Ripple baş kriptografı David Schwartz, bankaların, kripto paraların temel teknolojisi olan blok zinciri, düşük ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunlarını gerekçe göstererek, sistemlerine katmaktan çekindiklerini belirtti.

Bu haftanın başlarında, Imperial College ve U.K. alış-veriş platformu eToro’nun ortak bir çalışma, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin, özellikle sınır ötesi ödeme sistemini geliştirme kabiliyetlerinden dolayı, ana ödeme aracı olma potansiyeline sahip olduklarını söyledi.

 

 

Kaynak: