New York’tan Kripto Madenciliğine Destek

Kripto para madenciliği ile ilgili diğer yerel tüketicilerden daha fazla enerji tüketmesi sebebiyle oluşan çevresel endişelere rağmen New York eyaleti madencilere daha ucuz elektrik verilmes ile ilgili teklifi onayladı.

New York’ta Kripto Madenciliğin Durumu

Dün, Bloomberg tarafından haberleştirildiği üzere, devlet düzenleyicileri, özellikle elektrikle ilgili daha iyi bir anlaşma yapmak isteyen kripto para madenciler için yeni bir temel oran  sağlayacak eylemi onayladılar.

Upstate, New York’taki bir kasaba olan Massena, diğer sakinleri, şebeke kullanım oranlarındaki artıştan korumak amaçlı belediye kurumlarına, madenciler için bireysel bazda sözleşmelerini yeniden gözden geçirmesine izin verecek.

Mart ayında alınan bir kararın ardından, 36 eyaletin belediyelerinin, madencilik yapan bireysel ve çiftlik şirketleri için fiyat oranını arttırmasından sonra karar şaşkınlıkla karşılandı.

Daha ucuz hidroelektrik gücün erişilebilirliği nedeniyle, New York, madencilik için uygun bir nokta haline geldi. İzlanda’dan Quebec’e Çin’den diğer yereller de madencileri cezbetmekle birlikte, bu belediyelerde yaşayanlar, düşük maliyetli enerjinin sömürülmesi sonucu, herkes için enerji faturalarını artıracağından endişe ediyorlar. Bu, New York’un da dahil olduğu yerel yönetimlerin yeni iş alanlarını çekmek ve konut sakinlerini artan enerji maliyetlerinden korumak arasında bir denge kurmaya çalışmasına neden oldu.

New York Kamu Hizmetleri Dairesi Başkanı John Rhodes bir açıklamada şunları söyledi:

“Ticari müşterilerin tükettikleri elektrik için adil bir fiyat ödemelerini sağlamalıyız”

“Ancak, Upstate New York’taki düşük maliyetli elektriğin bolluğu göz önüne alındığında, mevcut müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilme ve bölgede ekonomik kalkınmayı teşvik edebilme fırsatı var.”

Upstate New York’taki hidroelektrik barajları, massena’daki belediye hizmetlerinin, müşterilere, kilovat saat başına sadece birkaç sente karşılanmasını mümkün kıldı. Örneğin Massena’da, konut müşterileri, 1 kilovat saat elektriğe yaklaşık 3.9 sent öderler. Tüm Amerika çapında bu değer ortalama 13 sent civarında.

Mart ayında, Upstate New York’taki bir başka küçük şehir olan Plattsburgh, 18 ay boyunca burada bulunan çok yüksek enerji tüketimi olan kripto-para birimi madencilik operasyonlarına düşük oran uygulayan ilk bölge oldu. Plattsburgh madencileri, o sırada kilovat saat başına ortalama 2,6 sent ödüyorlardı.

 

 

 

Kaynak: