Bilgi Kirliliğine Karşı Dirt Platformu Çare Olabilir Mi?

Bu dezenformasyon, yanlış bilgilendirme ve sahte haber çağında, bilginin sorgulaması en çok beklenen konu haline geldi ve son zamanlarda, bir start-up’ın bilgilerdeki kirliliği filtrelemek ve gerçeğe ulaşmak için merkezi olmayan bir blok zincir sistemi kullanma planları ortaya çıktı.

Dirt (Kir), Blok Zincir Tabanlı Bilgi Sorgulama Platformu, 3 Milyon Dolar Topladı

Dirt Protokolü’nün ekibinin bugün yaptığı açıklamada, sorgulama veri tabanının yaratılabilmesi için çok sayıda şirket ve özel kaynaktan 3 milyon dolar para topladığı açıklandı. Daha önce iki başarılı start-up girişiminde bulunmuş olan kurucu Yin Wu, kripto-para birimi alanına ilgi duymaya başladığında, ICO’lar ve kripto borsaları etrafında dolaşan korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) sebebiyle biraz soğuduğunu bahsetti.

Wu, TechCrunch’a şunları söyledi:

“Bugün piyasa, insanlardaki kişisel kazanç için yanlış bilgileri yayma konusunda yüksek güdü ile beraber hala düzenlemesiz”

Redit gibi sosyal medya sitelerini araştırdıkça, troller ve yanlış yönlendiriciler için tek çarenin, finansal paylar karşılığı pozitif gönderi oluşturanları kastederek, öncelikle kullanıcıların bir kimliğe sahip olmasını sağlamak.

Dirt Protokolü, geliştiricilerin özelleştikleri konulara odaklanabilecek kendi veri tabanlarını oluşturmaları için bir alet kutusu olmayı amaçlıyor. Tek bir token tüm platformda çalışacak ve kullanıcılar yeni yayınlar oluşturmak, birisini tartışmak veya bir anlaşmazlık olduğunda oy vermek için tokenlerinden pay vermeleri gerekecek.

Wu, ekonomik teşvik ve cezaların, kötü bilginin çoğunluğunu ortadan kaldıracağına inanıyor. Buna ek olarak, bir veri tabanı ne kadar popüler olursa, etkileşim kurmak daha pahalı olacaktır.

 “Şebeke ne kadar değerli olursa, o kadar çok insan bilgiye katkıda bulunuyorken, daha pahalı olur”

Techcrunch, blok zincir platformunun “oynamak için öde” sisteminin trollerin sadece eğlenmek için fikirlerini ortaya atmasını alıkoyabileceğine işaret etti, ancak 2016 ABD başkanlık kampanyasının etkilendiği iddia edildiği gibi bir fon için uygun bir pazarlama ya da propaganda kampanyası için neredeyse özel olarak yapılmış gibi görünüyor. Merkezi olmayan sorgulama sistemi, oy hakkını ücreti ödeyebilenlere teslim ettiğinden dolayı, organize olmuş bir grup veri tabanını çok rahat kontrol edebilir.

Civil Gibi Ama Özgür

Wu ve ekibinin geliştirdiği platform, daha önceden ortaya çıkan merkezsiz piyasa için doğrulanabilir habercilik platformu olan Civil gibi bir token üzerinden çalışıyor.

Sistemin Civil’den farkı, Civil veri tabanını haber ajanslarına satma yoluyla ilerlerken, Dirt herkese açık bir platform olma niyetinde.

 

 

Kaynak: