Venezuella’da Evsizler İçin Yapılan Konutlar Petro İle Finanse Edilecek

Venezüella’nın Habitatat ve Konut Bakanı Ildemaro Villarroel, devlet yönetiminin, evsizlere ev inşasının finansesini ulusal kr,ipto paraları olan Petro ile yapmayı planladıklarını duyurdu.

Hükümet, evsizlerin kaliteli konutlara kolayca erişebilmesini amaçlayan “Venezüella Konutçuluğunun Büyük Misyonu (GMVV)” adlı bir projeyi finanse edecek. GMVV’nin internet sitesine göre, hükümet bugüne kadar 2 milyondan fazla evin finansmanını tamamladı.

Villaroel, şu ana kadar 33 şirketin, inşaat sürecini başlatmak için teknik, mali ve lojistik testlere başladığını belirtti:

“Valilerle birlikte, ikinci çeyrekte başlayacağımız planları gözden geçiriyoruz, bu ikinci çeyrekte, GMVV, Petro ile korunacak ve kurulacak bir sermaye takviyesine sahip olacak.”

Bir başka yetkili, Petro’nun, ev yapımı için bir “koruyucu kalkan” oluşturduğunu söyledi. Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, yeni konutlar için 75 milyar bolivar (yaklaşık 750.000 $) ve 909.000 Petros bütçeye onay verdi.

Bu, Venezuela’da ulusal petrol bazlı kripto-para birimi Petro tarafından finanse edilen ilk hükümet sosyal girişimi değil. Mayıs ayında Maduro, gençlerin ve öğrencilerin girişimlerini destekleyecek, Petro ile finanse edilen bir kripto bankası açıldığını duyurdu.

Venezüella’da, Bolivar’ın enflasyonunun da yüzde 25.000’i aşması ile, politik ve ekonomik krizi son yıllarda derinleşirken, Venezuela kripto paralarda bir patlama yaşadı. Bu yıl da Bitcoin ticareti önemli ölçüde artmıştır. Venezuela Bolivarı’nın Bitcoin değişimi ile olan işlem hacmi Mart’tan Nisan’a kadar % 138, Nisan’dan Mayıs’a kadar % 39 oranında artış gösterdi.

 

 

Kaynak: