Japonya’nın Kırsalı, Kripto Madenciliği İçin İlgi Çekici Bir Merkez Olabilir Mi?

Kırsal Japonya, giderek daha fazla kripto-para madenciliği operasyonları çekmekte. Finanse edilmiş kira maliyetleri ve göreceli düşük elektrik giderleri bu ilginin sebeplerinin başlıcaları.

Fukui Gibi Şehirlerde Madencilik Operasyonları Artacak

Büyük ölçekli kripto para madencilik operasyonlarını düşündüğünüzde, Japonya, muhtemelen akla ilk gelen ülke değildir. Ancak, ülke, teknolojik ve finansal ilerlemelere çoğu ülkeden daha açık olduğu biliniyor. Buna rağmen, ada ülkesi, düşük fiyatlı enerjili ya da yıl boyunca devam eden serin iklimli olarak sınıflandırılamaz.

Nikkei Asya Review’de yer alan bir raporda, daha fazla şirketin Japonya’da kripto-para birimi madencilik işletmeleri kurmaya başladıkları iddia ediliyor. Ülkenin finans sektöründen gelen genç profesyoneller, ülke bankalarındaki mevkilerine sırtını dönüyor ve kripto para zenginlikleri arayışı amacıyla kırsal bölgelere yerleşiyor.

Böyle bir şirket, Eylül 2017’den bu yana, küçük sahil kenti olan, Fukui’yi evi olarak kullanmaya karar verdi. Alt Design, eski bir Japon bankası ve menkul kıymetler ticaret kuruluşu çalışanı tarafından kuruldu. Tesis, kırsal kentte, günde 24 saat, hem Bitcoin hem de Ethereum madenciliği yapıyor. Yer, başlangıçta hem kurulum maliyetleri hem de elektrik ücretleri düşük olduğundan seçildi. Tabii ki, daha düşük genel giderler daha fazla kar marjı demektir.

Alt Design’ın Fukui operasyon üssü 10 işçi çalıştırıyor. Çalışanlar, 500 donanımdan oluşan madencilik riglerini en iyi şekilde çalışmasını sağlamakla görevlendirilmiştir. En yüksek performanslarında, makineler her ay yaklaşık 90.000 dolar değerinde Ethereum üretebiliyor.

Şimdi Alt Design için çalışan bir başka eski bankacı olan firmanın baş analizcisi Shuhei Fujise, Fukui’deki tesis kurulumuna dair Nikkei Asya Review’e konuştu:

“Endüstriyel elektrik Tokyo’da olduğundan daha ucuz ve tüm ekipmanlarımıza uygun, büyük bir alanı ucuza kiralayabiliyoruz.”

Yayındaki makaleye göre, Fukui, bölgede çok sayıda kullanılmayan fabrikadan yararlanan şirketlerin kirasını finanse eden bir program yürütmektedir. Alt Design’ın yenilenmiş olduğu eski bir dantel üreticisinin üretim yeri.

Japon yatırımcılar daha önce kripto-para madenciliği işletmelerine yatırıma istekli olmuştur. Ancak, yakın zamana kadar, denizaşırı ülkelere para göndermeyi gerektiren bu girişimler, destekleyenlerin paralarının nasıl harcanacağını tam olarak görememesi sebebiyle geri durdukları bir sistemdi.

Bol miktardaki hidro elektrik gücü ile Kanada’nın kırsal kesimleri gibi veya jeotermal elektrik rezervleriyle İzlanda gibi yerler, bu tür madencilik operasyonları için en uygun koşulları sağlıyor. Tabii ki, bu ülkelerin ikisi de soğuk iklimleri ile tanınır.

Bununla rağmen, Fujise, Japon yatırımcılarının bu operasyonları diğer ülkelere göre biraz daha yüksek işletme maliyetlerine rağmen tercih edeceğine inanıyor:

“Burada elektrik fiyatları hala denizaşırı ülkelerden bir şekilde daha yüksek, ama bizim gibi çevik bir şirkete talep var ve bu insanların gerçekten operasyon yürütebildiğini görebiliyoruz.”

Fujise doğruysa, Alt Design’ın kırsal Japonya’daki tesisi gibi daha birçok yeni şirketi görebileceğiz. Bu, genel olarak kripto para merkezsizleştirilmesi için mükemmeldir.

Türkiye içinde, kripto para madenciliği için ilgi merkezi olabilecek, hem enerji hem de ilkim koşullarını sağlayabilecek yerler nerelerdir ve yerel yönetimlerin Fukui’daki gibi destek sağlayabileceğini düşünüyor musunuz?

 

 

Kaynak: