Facebook, Blok Zincir Ekibini Genişletiyor

Facebook, blok zincir işine daha ciddi yaklaşmaya başladı. Yakın zamanda, kendini bu teknolojiye adamış bir mühendislik yöneticisi ile ismi anılmaya başladı.

Sosyal medya devi, firmanın ilk mühendislerinden biri olan Evan Cheng’u ilk “ blok zinciri mühendislik direktörü” olarak görevlendirdi. Yeni pozisyon, ilk olarak TechCrunch tarafından haber edildi ve Perşembe günü Facebook tarafından onaylandı.

Cheng’un LinkedIn profiline göre, Apple’da 10 yıllık bir süreyi takiben neredeyse üç yıl kadar Facebook’ta programlama dilleri ve işleyiş süreci mühendisliği yöneticisi olarak çalıştıktan sonra yeni odağı blok zincir oldu.

Cheng’un Twitter hesabındaki biyografisinde kendisini, gündüz işi programlama dilleri, işleyiş süreci ve derleyici gece işi blok zincir ve kripto olan biri olarak tanımlıyor.

Mayıs ayında, şirketin bu yeni teknolojiyi keşfetmek için özel olarak bir ekip kurduğu haberi çıkmıştı. Facebook’un, uzun zamandır, mesajlaşma platformunun başındaki David Marcus, bu takımın liderliğine getirilmişti. Aynı zamanda Coinbase yönetim kurulu üyesi olan Marcus, daha önce ödeme şirketi PayPal’ın da başkanıydı.

Haber, ayrıca Facebook’un kriptoyla ilgili reklamların yasaklanması konusundaki duruşunu değiştirmesinin takip eden bir süreçte geldi.

Şirket tüm kripto reklamlarını Ocak ayında yasaklarken, Haziran ayında, sessizce, belirli tipteki kripto reklamları için bir başvuru formu hazırladı. ICO ve kripto binari seçenekleri ile ilgili reklamlara hala izin verilmiyor.

 

 

Kaynak: