Bitmain, Değerini 12 Milyar Dolara Çıkardı

Çinli haber bülteni Caixin’in 6 Temmuz’da bildirdiğine göre, dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerinden biri olan Bitmain, , B Serisi bir dizi finansman turunun ardından değerini 12 milyar dolar seviyesine çıkardı.

Caixin’e göre, Bitmain Sequoia Capital iştiraki Sequoia China, ABD yatırım fonu Coatue ve Singapur merkezli hükümet yatırım fonu EDBI’den toplamda 300 milyon ila 400 milyon dolar arasında bir fon topladı. Eylül 2017’de, Pekin merkezli Bitmain, Sequoia Capital ve IDG Capital’dan A Serisi bir fonlamada 50 milyon dolar toplamıştı.

Haziran ayı başlarında, şirketin CEO’su Jihan Wu, Hong Kong’da halka arz yapmayı planladıklarını açıkladı. Wu, bölgedeki gerçekleşecek bir halka arzın, erken dönem yatırımcılarının, kendi fonlarını nakde çevirmesine izin vermek için uygun bir araç olacağını söyledi.

Mayıs ayında, Bitmain’in ana rakiplerinden biri olan Çin merkezli Canaan Creative, Temmuz ayında Hong Kong Borsası’nda halka arz edileceğiniı açıkladı. Canaan’ın, Nisan ayında Reuters’e verdiği röportajda, eş başkanı Jianping Kong, “Biz, global bir şirket olduğumuz sebebiyle Çin’in dışında da listelenmeyi tercih ediyoruz.” dedi.

2013 yılında kurulan Bitmain Technologies, Bitcoin madencilik donanımı ve ASIC çipleri geliştiren özel bir şirkettir. Firmanın, Şubat 2018’de, Bitcoin madencilik donanımı pazarının yüzde 70-80’ini elinde tuttuğu bildirildi. Bitmain ayrıca en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri olan Antpool’u da işletiyor. Bu yılın başlarında, şirketin ABD’deki Ant Creek madencilik merkezlerinin gelişimine dahil olduğu bildirildi.

 

 

Kaynak: