İsviçreli Borsa Grubu SIX, Yeni Planlarını Açıkladı

İsviçre Borsası’nın sahibi ve işletmecisi olan SIX Group, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) temelli, dijital para birimlerinin ticareti, ödemeleri ve saklanması için tam entegre bir dijital altyapısı başlatma planlarını açıkladı.

Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

6 Temmuz, Cuma günü yapılan resmi duyuruda, SIX Grubu, DLT tabanlı bir dijital varlık altyapısı kurma niyetini açıkladı. Yayına göre, SIX Dijital Borsası (SDX) denilen projenin, mevcut menkul kıymetlerin ve banka dışı varlıkların kripto paraya dönüştürerek, bunları tamamen ticarete açık varlıklara dönüştürecektir.

SIX Group, dijital varlıklar için bir alım satım platformu, ödeme ve saklama hizmeti gibi yatırım araçları sunmayı planlarken bir yandan da dijital varlıkların ticareti için güvenli bir ortam olma niyetindeler.

SIX’in CEO’su Jos Dijsselhof’un şunları belirtti:

Bu, sermaye piyasaları altyapıları için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bizim için, hayatımızda yer alacak olan dijital alanda neler olup bittiği ve endüstrimizin geleceğini tanımlayacakları gayet açıktır. Finans endüstrisinin artık geleneksel finansal hizmetler ve dijital topluluklar arasındaki uçurumu kapatması gerekiyor. Bu, SIX olarak, oynayabileceğimiz roldür.

Düzenlemeler ve Şeffaflık

SDX, kendilerine en çok zorluk çıkaracak ve uğraşacaklarını düşündükleri alan olarak şeffaflık ve hesap verebilirliği olduğunu belirtti.

SIX’de Menkul Kıymetler ve Borsalar Müdürü Thomas Zeeb şunları söyledi:

Dijital alan, şu anda bazı önemli zorluklarla karşı karşıya. Bunların arasında, resmi güvenlik, koruma, istikrar, şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlayan bir düzenlemenin yokluğu yer almaktadır – bunların hepsi güven eksikliğine katkıda bulunmaktadır. Zorluk, varlık güvenliği dahil olmak üzere, gözetim ve varlık hizmetlerine göre, varlıkların alım satımında daha azdır.

Finansal Piyasa Altyapı operatörü olarak düzenlenmelerden geçmiş olan SIX, İsviçre Ulusal Bankası ve İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) kapsamında faaliyet göstermektedir. Niyetleri, planladıkları dijital varlık altyapısının da aynı yüksek düzenleme ve gözetim standartlarından yararlanmasıdır.

Duyuru ayrıca, SDX’in hizmetlerinden ilk bölümünün 2019 ortalarında piyasaya sürülmesini beklediğini de belirtildi.

Bitcoin EFT’si Benzeri Bir Sistem Halihazırda İsviçre Borsasında Mevcut                      

SIX’in kripto para birimi ticaretine zaten aşina olduğunu belirtmekte fayda var.

2016 yılında, SIX, Bitcoin’deki Vontobel Tracker Sertifikasını kabul etti. Bu, yatırımcılara İsviçre Borsası’nda ilk ve en önemli kripto para birimine yatırım yapma olanağı sağlayan ETF benzeri bir ürün. Bununla birlikte, Vontobel sertifikasının iki yıllık bir süresi vardır. İşlemin ilk günü 15 Temmuz 2016’da gerçekleşti ve nihai işlemin 16 Temmuz 2018’de yapılması bekleniyor.

 

 

Kaynak: