Viber’dan Kripto Atak

Viber, en büyük rakibi olan WhatsApp’ı yenmek amacıyla, yeni geliştireceği hizmet platformu için  kendi kripto para birimini piyasaya sürmek istiyor.

Kripto Paranın Kuruluş Yeri Olarak Rusya Düşünülüyor

Popüler mesajlaşma uygulaması Viber, Japonya’nın “Amazon’u” olarak da bilinen Rakuten’in yan şirketidir. Elektronik ticaret ve internet devi, 2015 yılı itibari ile dünyada Bitcoin’i kabul eden ilk şirketlerden biri olduğu gibi, kripto-paralılara da yabancı değil.

Rakuten, mevcut sadakat programına dayalı ve Viber platformuyla bütünleşmiş kendi Rakuten Coin’i süreceklerini Şubat ayında duyurdu. Özellikle, koin, Viber topluluğu ve sınırsız sayıda kullanıcıyı destekleyebilecek olan “supergroup” için para birimi olarak hizmet edecektir.

Bu gruplardaki üyeler mesajlar, emojiler vb. ile etkileşime girerken, grup yöneticileri, Rakuten Coin’i kullanarak akışlardan para kazanabilecekler. Platformun aktifleştirilmesi, Rakuten’in geniş ortak ağına, büyük e-tüccarlarına ve medya şirketlerine imkan sağlayacaktır.

Rusya Haber Ajansı Tass’e göre, Rusy,a Viber’in kripto para birimiyle çalışan iş modelini deneme alanı olarak görüyor. Viber mesajlaşma uygulamasının şu an yaklaşık 45 milyon kullanıcısı var.

Viber CEO’su Djamel Agaoua;

“Bizim ana şirketimiz, tüm Rakuten ekosistemi tarafından desteklenen bir kripto para birimi olan Rakuten Coin’i yaratıyor:”.

“Kripto para birimi, 2019’da Rusya’da başlatılabilir.”

Agaoua ekledi:

Çok yakında bir miktar Rakuten Coins gönderebilir ve ruble, dolar ve avroya karşılığı Rakuten Coins ticareti yapabilirsiniz.

Dikkat Et Whatsapp

Geçen yıl Viber CEO’su Viber Djamel Agaoua, kullanıcı tabanını genişletmek için Viber’ı “tek-amaçlı bir uygulamadan daha çok bir platform” getirme planlarından bahsetti. Rakuten Coin kullanıcıların etkileşimlerinden para kazanmalarını, Viber Cüzdan’ı kullanarak dijital para satın  alıp satmalarını ve aynı zamanda uygulama aracılığıyla sunulan hizmetlerin ödemesini yapmalarını sağlayarak bu dönüşümde anahtar rol oynayacaktır

Agaoua şunları söyledi:

“Kullanıcılar arkadaşlarıyla sohbet penceresi açabilecek, restoranlara bakabilecek, nereye gideceklerine karar verecek ve rezervasyon yapabilecekler ve hepsi Viber’den çıkmadan yapabilecekler”

Viber e-ticaret Müdürü Zephrin Lasker’e göre platformun Rusya’da 2018’in 4. çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Artırılmış işlevsellik, şirkete Telegram ve Facebook’a ait olan WhatsApp gibi rakipler karşısında avantaj sağlayabilir.

Viber şu anda, Rusya’nın akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 59’unun tercih ettiği en popüler mesajlaşma uygulamasıdır.

 

 

Kaynak: