Uluslararası Ödemeler Bankası Kripto Paraları Hedef Tahtasına Aldı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) genel müdürü Agustin Carstens’in, kripto-para birimi üzerindeki saldırılarını tekrarladı ve kripto paraları “balon, Ponzi şeması ve çevre felaketi” olarak nitelendirdi.

CARSTENS: Kripto, Bir Para Olarak Dramatik Bir Biçimde Başarısız Oldu

İsviçre haber ajansı Basler Zeitung ile 25 Haziran’da yapılan bir röportajın çevirisi, BIS’in kendi web sitesinde, 4 Temmuz’da yayınlandı. Carstens, Bitcoin’in popülaritesini hedefledi ve hiçbir kripto para biriminin mutlu sona sahip olmayacağını söyledi.

“Kripto paralar, paranın üç amacından hiçbirini yerine getirmiyor. Ne iyi bir ödeme aracı ne de iyi bir muhasebe birimi, ne de bir değer deposu olarak uygun değildirler. Bu kalemlerin her birinde dramatik olarak başarısızlar ”

BIS, geçen ayın başlarında bir rapor yayınladığında, endüstriden insanlar ve bunlara Andreas Antonopoulos’un da dahil olmak üzere “FUD” olarak nitelendirilmesine tepki verdi.

Bitcoin Madenciliği, Paranın Kullanılabilirliğine Uygun Değil

Bankacılık sektörü arasındaki daha açık sözlü kripto eleştirmenlerinden biri olan Carstens daha sonra genç insanları para yaratmaya çalışmaktan durdurmaya çalışmak amaçlı madencilik üzerine odaklandı.

BIS, sistemin diğer yönlerinden bahsetmeden madenciliğin kripto paraların kötü bir yönü olarak tanıtmaya çalıştı.

“Sözde kripto para birimlerindeki en büyük teşvik varlıkları üretenlerden – madenciler. “Para” üreterek kar elde etmek istiyorlar ve karşılığında da kripto-paranın devam etmesini sağlayan altyapıyı temin ediyorlar.”

“Ancak bu teşvik, paranın kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmakla uyumlu değildir.”

Bitcoin.Live ticaret platformunun kurucusu Bob Loukas, yazıyı yazanın mevcut eğilimlerin farkında olmadığını söylediği olan raporu “sığ görüşlü” bir yaklaşım olarak nitelendirdi. Loukas şöyle dedi:

“Bitcoin’in geleneksel paranın yerine geçmesi için zayıf bir yedek  ve düşük verimli ve yüksek enerji tüketimli olduğunun iddialarına bu güçlü bankacılık grubu geriye bakıyor ileriye değil diyebilirsiniz.”

 

Kaynak: