Kripto Para Madenciliğine Olan İlginin Azalması Gigabyte’ı Vurdu

Gigabyte, kripto madenciliğinin bırakılmasından müzdarip olan bir şirket. GPU ve anakart üretimi geçtiğimiz çeyrekte satışlarda artış gösterdi. İptal edilen sevkiyatlar sebebiyle bu kârların düşmesi bekleniyor.

Gigabyte Bir Gerileme İle Karşı Karşıya

Geçtiğimiz birkaç ay, GPU’lar ve anakartlar için talepte düşüş görülmüştür. Kripto para madenciliği, azalan kripto değerleri nedeniyle bir gerileme yaşadı. Bu, donanım üreten tüm şirketleri etkiledi. Bu, Gigabyte için satış ve sevkiyatlarda düşüş anlamına geliyor. Bu düşüş, uzun vadede, önceki eğilimin sürdürülemez olması nedeniyle beklenilmelidir.

Bazı faktörler kripto para fiyatlarını etkiler. Piyasa oynaklığı düzenleyici gelişmelerden ve güvenlik kaygılarından kaynaklanır. Son zamanlardaki borsa hackleri, kripto para endüstrisine bir kez daha damgasını vurdu. Düşen fiyatlar ile kripto para madenciliği de daha az cazip hale geliyor. Kısacası, Gigabyte grafik kartlarına olan düşük talep, bu devam eden trendin doğal bir sonucudur.

Tüketiciler için bu eğilimin olumlu bir yan etkisi olacak. Grafik kartlarının fiyatları son birkaç ay içinde fırlamıştı. Gigabyte ürün talebinin yavaşlamasıyla, fiyatların bir kez daha normale dönmesi bekleniyor. Kart fiyatları, kripto-para madenciliğine olan ilgi sebebiyle% 50 oranında artmıştı.

Sayılar Endişe Verici

Kripto madenciliğine olan ilginin giderek azalması, Nisan ve Mayıs aylarında Gigabyte gelirlerini 163,9 milyon dolara çekti. Bu sayı, Mart ayına kıyasla gelirlerin yarısına düştüğünü gösteriyor. Kripto-para fiyatları daha da düşerken, Capital Investment’a göre gelecek aylık gelir tablosunun daha da kötü olması bekleniyor.

2018’in ilk çeyreğinde, Gigabyte 1,2 milyon ekran kartı sevketti. İkinci çeyrekte beklenildiği gibi %20 daha az ürün satıldı. Nisan ve Mayıs’taki aylık sevkiyatlar, Mart 2018’e göre oldukça düşüktür. Bitcoin ve Ethereum için artmadığı sürece, Gigabyte ürünleri için talep artışı beklenmemektedir.

Üretici için tünelin sonunda bir ışık var. Nvidia, genel sevkiyatların ve satışların yeniden artmasına yardımcı olacak yeni bir GPU serisi duyurdu. Volta ekran kartları, kripto para madencilerine çekici gelmeyebilir. Bu, önümüzdeki aylarda değerlerin tüm para birimleri için nasıl değiştiğine büyük ölçüde bağlı olacaktır. Gigabyte, gelirlerini ve kazançlarını artırmak için madencilerin akını üzerinde yatırım yapmayacaktır.

 

 

Kaynak: