IBM Destekli we.trade İlk Operasyonlarını Tamamladı

Avrupa blok zincir ticaret platformu we.trade, 3 Temmuz’da, yirmi şirketin ve beş büyük bankanın dahil olduğu ilk canlı operasyonlarını tamamladığını doğruladı.

Bankalar ve işletmeler için dünya çapında ticaret yapmanın daha ​​verimli ve uygun maliyetli bir yolunu sağladığını iddia eden blok zincir platformu, Hyperledger Fabric tarafından desteklenen IBM’s Blockchain Platform’unu kullanıyor.

Şu anda bankacılık sektörü tarafından değerlendirilmekte olan çeşitli blok zincir çözümlerinin bir parçası olan platform, Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Nordea, Rabobank, Santander, Société Générale ve UniCredit’i kurucu üyeleri olarak sayıyor.

Hollandalı kurum, Rabobank’a göre, işbirliği, bankaların yenilik yapma yeteneğini ortaya koyuyor.

 

Bankanın en önemli dijital dönüşüm sorumlusu Bart Leurs basın açıklamasında şunları söyledi:

Bu ticaret (ler), we.trade ile çalışarak, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amaçlayan bankaların yenilikçiliğinin  harika bir örneğini, temsil ediyor.

Şu anda on bir Avrupa ülkesinde mevcut olan platformun genişleme planları, daha ileride katılacak olanlara bağlı görünüyor.

Bu arada, banka destekli blok zinciri platformları hem Avrupa’da hem de ötesinde, giderek kalabalıklaşan bir alan haline geliyor. İspanya’nın Santander’i, Nisan ayında Ripple’ı kullanan, müşterileri için blok zincir seçeneği sunan ilk şirket oldu.

Aynı zamanda, bankanın diğer planları da ortaya çıkmış gibi görünüyor. Rabobank Mart ayından bu yana ‘Rabobit’ kripto para cüzdan projesi hakkında sessiz kalmayı tercih etti.

Bunun dışında bazı kaynaklardan, bankaların bu blok zincir istekleri abartılmış durumda olduğu ve sistemden beklenenlerin sistemin verebileceğinden daha fazla olduğu söylentileri çıkmıştı.

 

 

Kaynak: