Türkiye, Avrupa’nın En Hodler Ülkesi

Avrupa’da 15 ülkeye yapılan, kripto-para yatırımlarına ilginin ölçüldüğü araştırmada, Türkiye, vatandaşlarının, Bitcoin ve diğer kripto varlıklara sahip olma oranı ile, nüfuzunun yaklaşık yüzde 20’siyle, Avrupa’daki en büyük kripto yatırım ülkesi olarak sıralandı.

Türk Hodler’lar

26 Mart – 6 Nisan 2018 tarihleri ​​arasında, Hollanda merkezli ING Group için Paris merkezli bir istatistik firması olan Ipsos tarafından yapılan çalışmada, sonuçlar, Türkiye’nin tüm Avrupa’daki en çok kripto tutan ülke olduğunu gösterdi.

Türkiye, ABD, Avustralya, İngiltere, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu, Ipsos tarafından araştırılan 15 ülkeden, tüm Avrupa’yı sadece %9 oranlarında kalırken, Türkiye’nin %18’lik kripto yatırımcılarından oluşması olağanüstü. Araştırma sonuçları ayrıca, Amerikalıların en az % 8’inin kripto yatırımcısı olduğunu ve Avustralya’nın %7’lik bir orana sahip olduğunu gösterdi.

Ankete göre, kripto paraların kurumsal bir ödeme kanalına dönüşmesinin yanı sıra, e-işlem için tercih edilen seçenek haline gelmesi konusundaki güven, Türkiye’de % 53 gibi yüksek bir orana sahip. Türklerin yüzde 51’i, Bitcoin’in değeri hakkında iyimserken, 12 ay gibi bir sürede toparlayıp yükseleceğine inanıyor. Ve bir diğer yüzde 45, yakında zamanda sanal para birimlerine yatırım yapabileceklerini söylüyor.

Bunun tersine, araştırma sonuçları Avrupalıların büyük bir çoğunluğunun kripto para karşıtı olduğunu ortaya koyuyor ve nüfusun sadece yüzde 35’inin sanal paraların gelecek yıllarda yaşayacağına dair güvenini ifade ederken, sadece yüzde 25’i kriptolara yatırım yapmakla ilgilendiklerini söyledi.

Avusturya’da  Yüksek Farkındalık

Kripto-para farkındalığı düzeyinde ise Avusturya, Avustralya’da yüzde 70’e, Avrupa’daki yüzde 66’ya ve ABD’de yüzde 57’ye karşılık, yüzde 79’u ile en farkındalık sahibi ülke olarak birinci sırada yer aldı.

İslami Uluslar, Bitcoin Bandosuna Katılıyor

Bitcoin de dahil olmak üzere dijital varlıkların çoğunun hiçbir varlıkla desteklenmemesi ve bu oynak portföyler sebebi ile yatırım yapmanın İslami inanca karşı olduğu göz önüne alındığında, kripto paranın “helal” olup olmadığına ilişkin pek çok tartışma yaşanıyor. İlginçtir ki, pek çok Müslüman kripto hastalığına yakalandı. Dinlerinin ne şart koştuğuna bakmaksızın bir çoğu kripto işine girdi. Nisan 2018’de oldukça tanınmış bir Endonezya merkezli mikro finans şirketi, kripto paranın helal olduğunu belirten bir rapor yayınladı..

Şubat 2018’de Türk makamları, devlet destekli kripto para birimini Turkcoin’i başlatmak adına hazırlık yapmaya başladılar. Londra kentindeki Shacklewell Lane Camisi, Ramazan ayında, sadaka ve zekat için bitcoin ve eter kabul edeceğini duyurmuştu.

Kripto para, kapıları sonsuz finansal olanaklara açıyor ve göz ardı etmek gittikçe zorlaşmaktadır. Kuşkusuz, bu olanaklar, önümüzdeki yıllarda, Bitcoin ve diğer kripto paraların, küresel olarak kitlesel bir şekilde benimsenmesine neden olacaktır.

 

 

Kaynak: