ÖZEL HABER: Bitcoin Asla Sıfıra İnmeyecek

Bitcoin’in polarize edici etkisi, terazinin her iki ucundaki insanlara ya uçtuğunu ya da sıfıra gittiğini söyler. Değişken, eşi görülmemiş ve devrimci parasal sistem olan kripto para, birçok kişinin doğru bir şekilde tahmin edemeyeceği bir geleceğe sahiptir. Fakat zaman geçtikçe, Bitcoin’in sıfıra düşeceği fikri gittikçe daha fazla kabul görmeye başladı.

Kısa bir süre önce, bir dizi yorumcu, Bitcoin’in patlamasıyla, kıyamet ve kasvetli tahminleriyle ortaya çıkmış, yatırımcılara bu yeni para sistemi ve yatırım fırsatları gelecekte değersiz olacaklarını söylemeye başladı.

Bitcoin ancak 10 yaşında ve sıfır değerinden, 20.000 $ değerinde ulaştı. Herkesin umduğundan daha düşük bir fiyata gelmesi sebebiyle, onun tamamen sıfıra ineceğini söylemek akıllıca mıdır?

Düşüşte

Bir yemek masasının etrafında şüpheci arkadaşlar olup olmadığı fark etmez, ya da Dr. Doom’un kendisi Nouriel Roubini olup olmadığı fark etmez, Bitcoin’in sıfıra gideceği öngörüsü, çoğunlukla kripto paraların yaptığı tüm olumlu adımlara karşı bir karşı yumruk olarak ortaya çıkıyor.

Bu tür ekosistemlerde finans ve para olarak faaliyet gösteren yeni ve eşi görülmemiş bir ekosistem olarak, bu değişken varlığın nasıl da ilerlediğini izlemek, büyüleyici. Bir gün yükselişte ve bir gün düşüşte – ama insanların hep birlikte, başarısız olacağını düşünmelerini sağlayan şey nedir?

Şubat ayı başlarında Bitcoin’in 6.000 dolara düştüğü sırada, Roubini Macro Associates’in başkanı olan Nouriel Roubini, kötümser ekonomik görüşleri sebepli “Dr Doom olarak da bilinir, bir açıklama yaptı:

Dr Doom, Bitcoin’in bu düşük noktada, Vanguard’ın küresel baş ekonomisti ve yatırım stratejisi grubunun başkan Joe Davis gibilerinden de destek gördü. Bir blog yazısında şunları yazdı:

“Fiyatının sıfıra ineceğine dair makul bir olasılık görüyorum.”

Ancak, aynı zamanda blok zincir konusunda iyimser olduğunu da iddia etti. Ancak, yatırımcıların ve kurumsallaşmış para devirlerinin blok zincirleme ve Bitcoin’den ayrılması kusurlu ve yanlış bir şekilde tekrar tekrar “Bitcoin üzerinde blok zincirleme” olarak ortaya çıkıyor.

Goldman Sachs da kripto paraların ve sıfıra gitme olasılığını dile getirdi ama dahası değişim geçirip hayatta kalabileceğini de ekledi. Yatırım araştırması başkanı Steve Strongin şunları söyledi:

“Bugünün kriptolarının herhangi birinin uzun vadede hayatta kalacağı bana pek olası gelmiyor, belki bunların bir kısmı evrim geçirip hayatta kalabilir. Öz değer eksikliğinden dolayı, hayatta kalmayacak para birimleri büyük olasılıkla sıfırı bulur.”

Bu adamların Bitcoin için sıfıra gideceğini düşünme sebepleri ya da Strongin’in durumunda, kripto para birimlerinin piyasa manipülasyonundan, varlık baloncuklarına, öz değerlerin eksikliğine kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte, bu örneklerin ve nedenlerin tümü biraz modası geçmiş hissettirmeye başlıyor.

Hızlı hareket eden kripto para dünyası, özellikle de Joe Davis’in favori karşılaştırmalarından biri olan Lale karşılaştırmasıyla bir dizi kırılma yaşadı. Son aylarda, piyasa çok düşük olsa bile, blok zincirin yanı sıra kripto paraların kullanımında büyük bir adaptasyon söz konusudur.

Blok Zincir Devrimi

Bitcoin ve kripto para birimleri finansal ve parasal bir fenomen olsa da, altta yatan blok zincir teknolojisi sayesinde teknolojik ilerlemeler olarak sınıflandırılırlar. Bu, blok zincir ve kripto para birimlerini kullanabilen farklı sektörlerde yer alabilecek bir bütünleşme dalgası olduğu anlamına gelir.

Son zamanlarda teknoloji, bankalar, büyük şirketler ve hatta hükümetler tarafından en üst düzeyde kabullenilmiş gözüküyor.

Bazı büyük küresel bankalar, müşterilerinin kullanabilecekleri etkili bir kripto-alım satım masası kurmaya çalıştılar ve sundukları hizmet düzgünce işlemektedir .Bankalar, müşterilerinden gelen talep çok yüksek olduğu için, kripto para trenine atlamak istiyor.

Rand Merchant Bank’ın eski bir blok zinciri yöneticisi, VALR’ın da kurucu ortağı ve CEO’su Farzam Ehsani şunları söyledi:

“Bütün bankalar bu blok zincir gemisine binmeleri gerektiğini fark ediyorlar. Pek çok bankanın teknenin nereye gittiğini anladığını sanmıyorum, ancak bunun, kalkmakta olan bir gelişme olduğunu ve eğer herkesin gittiği bu seyahatte olmak isterlerse, gemide olmaları gerekiyor. ”

Ayrıca, Microsoft, Amazon, IBM ve Oracle büyüklüğündeki şirketler, etkili ve devrim niteliğinde bir ürün sunma amacıyla, müşteri odaklı blok zincir çözümleri üretmek için yarışa girdiler.

Son olarak, hükümetler, çoğu zaman Bitcoin ve kripto paranın benimseme el freni oldular. Hollanda hükümeti ise bunun tersine iyi bir örnek olmak üzere işin içine girmeye başladı. Geçtiğimiz ay, Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Politikası’nın, teknoloji genelinde blok zincirinin daha da geliştirilmesini araştıran bir birim oluşturduğu bildirildi.

Peki Bütün Bu Bitcoin  Ve Sıfıra İnecek Düşüncesi Ne Anlama Geliyor?

Bu menteşelerin çoğu, kripto para ve blok zincirinin ayrılabileceğine inanıyor. Blok zincirin benimsenmesi için yukarıda açıklandığı gibi büyük bir itici güç var, ama aynı şey Bitcoin ve kripto paranın benimsenmesinde geçerli olduğu söylenemez.

Ancak, argümana göre ikisi de birbirine bağlı. Blok zincir ve kripto para madalyonun iki yüzü gibi ayrılamaz ve blok zincir alanında bir kabulleniş olur ise bu kripto paralara da yansıyacaktır.

Küresel bankalar, büyük şirketler ve hatta hükümetler gibi çok sayıda kuruluş, blok zincir alanına girerken, bunların kripto para yönü olmadan geliştirmeye devam etmeleri oldukça zor görünüyor.

Lightning Labs’in CEO’su – blok zincir ölçekleme Lightning protokolünün geliştiricisi – Elizabeth Stark, Wall Street ve geleneksel finans sektörünün konuşmacılarının blok zincirine güvenlerini belirtirken bir yandan Bitcoin’i dışarıda bırakma çabaları hakkında konuştu.

“İlk kez Lightning Labs şirketimi kurduğumuzda,“ Bitcoin” kelimesini masamızdan ve pazarlama materyallerimizden çıkardık çünkü daha çok blok zincir hakkındaydı. Şimdi, insanların kripto para teknolojisinin değerini ve bunların neler getirebileceğini anladıkları bir “blok zincir” değil “Bitcoin” dünyasına girdik gibi hissediyorum. Ayrıca, Bitcoin’de PoW var, kamu/özel anahtar şifrelemeye sahipsiniz. Bitcoin’i özel yapan başka şeyler var. Her nasılsa, blok zincir bölümü ayrıldı ve bir şey haline geldi.”

Uyum Sağlayabilen Kripto Para

Cornell Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak görev yapan Emin Gün Sirer, kripto paraların dirençli ve paranın tamamen kaybolmasının ne kadar zor olduğunu açıkladı.

“Bu teknolojilerin oldukça dirençli olduğunu gördük. Zincirler öylece kaybolmazlar, esnekler ve tutunabiliyorlar. Birçoğumuz bunu Bitcoin nezdinde yaymak için yıllarımızı harcadık. Sonuç olarak, etrafında inşa edilmiş muazzam iyi niyet ve marka bilinirliği vardı. Bu yüzden markanın, her zaman zincirin ilerlemesini sağlayacak bir topluluğu olacaktır. ”

Gün Sirer’in özellikle Bitcoin’le ilgili olarak değindiği nokta, blok zincir teknolojisine, şu an bulunduğu yere itibari bağlı. Bitcoin ve blok zincir, neredeyse, bütün desteği kaybetmesinin zor olduğu kritik bir kütleye ulaştı.

Son zamanlarda Bitcoin’in markası patladı ve hem popülerliğini hem de popülaritesinin büyümesi ve hayatta kalması için ne kadar önemli olduğunu gösteren kanıtlar olduğunu gördük.

Bitcoin için Google arama eğilimleri ile Bitcoin’in fiyatı arasında bir ilişki var. Bu durum, koinin daha fazla ilgi toplamasının ve popülerliğinin fiyatına ve dolayısıyla birçok açıdan başarısına bağlı olduğunu göstermektedir.

Bu, daha önce Satoshi Döngüsü’nde belirtilmişt.

Ancak Gün Sirer şunları ekledi:

Bir zincir ölüm sarmalından sonra yeni yaşamı soluyabilmek için ona çatallanma gerekebilir ve bir niş fonksiyonu, transfer ortamı ve değer işlevselliğinin depolanması, başkaları tarafından gasp edilmiş olabilir. Ama yine de, her zaman bir Bitcoin markası ve çevresinde niş bir topluluğu olacağından emin gibiyim.

Tabiatı Gereği Durdurulamaz

Bitcoin ve kripto para birimlerinin ve aynı zamanda blok zincirin kabullenilme oranı büyümeye devam ederken ve günlük yaşamda bir teknoloji ve bir finans sistemi olarak daha yerleşik hale gelmeye devam ederken,  basitçe yola devam etmek daha da zorlaşmaktadır.

Ancak bundan daha da fazlası, artık kurulu bir düzende olduğu için bir hisse, teknolojik unsur yada sayısız karşılaştırmalarına göre ölmesi daha zordur.

Birçoğu, Bitcoin’e yatırım yapmama nedeni onu, sıfıra düşebilecek bir şirkete ya da hisse senedine, benzetmesidir. Ancak, Bitcoin merkezi değildir ve özerktir. Onu yönetebilecek tek bir adam, grup ya da yönetim kurulu yoktur.

Aynı açıdan, düzenleyicilerin de belirttiği gibi durması da imkansızdır. Bitcoin’i yasaklamaya çalışan Çin ve diğerleri somut bir şeyle savaşmadıklarını keşfediyorlar.

Fakat Bitcoin, aynı zamanda, kendi içsel değerlerine dayanarak, evrim ve uyum sağlama konusunda da ustadır. Çoğunluk oyu ile yönetilir ve işler değiştikçe ve meydan okunduğunda, topluluk hayatta kalmak için en iyi yolu seçer. Yol boyunca savaşlar ve iç savaşlar olabilir, ama sonuçta, Bitcoin’in ilerlemesi hayatta kalması içindir.

Son olarak, Bitcoin’in ve kripto para alanının en büyük yıkıcıları bile, blok zincir teknolojisinin potansiyeline söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorlar. Bazıları kripto paraları blok zincirinden ayırmayı dener, ancak bu anlamda yanılgı içindelerdir.

Blok zincir teknolojisinin benimsenmesini sağlamak için çalışan bir şirket olan Kenetic Capital’in kurucu ortağı olan Jehan Chu da bu yeni sistemin, geçmişin sorunlarını çözen bir şey olduğu görüşündedir. Chu, şunları söyledi:

“Bitcoin asla sıfıra inmeyecek çünkü o, değeri düşen resmi paralara, etkisiz ekonomilere ve yükselen sitemsel eşitsizliğe karşı bir tedbir. Bitcoin, daha iyi bir toplumsal geleceği temsil ediyor ve insanlar her zaman geleceklerine yatırım yaparlar”

Çok Fazla Kazanılmış Topluluk

Bitcoin, kripto paralar, blok zincirler, tüm bu birbirine bağlı parçalar, toplumdaki tüm farklı ekosistemlere yavaş yavaş yayılıyor. Ve kendilerini sabitledikçe, ortadan kaldırılmasının zor olduğu anlamına geliyor.

Düzenleyiciler denedi ve kripto paralarını tamamen kullanamayacaklarını fark ettiler, şimdi de onlarla birlikte çalışmaya çalışıyorlar. Bu, dünyanın geleneksel sektörlerinin pazara girmesini ve her gün daha fazla kripto para dünyasındaki paylarının artmasını sağlamıştır.

Bu merkezi olmayan, adapte, özerk ve demokratik para sisteminin, çok fazla kazanılmış topluluğa ve çok fazla güçlü özelliklere sahip olması, mevcut haliyle tamamen ortadan kaldırılmasını zorlaştırmaktadır.

 

 

Kaynak: