Çinli Firma Amerika’da 200.000 Ethereum’luk Yatırım Yapmanın Peşinde

Çinde ortaya çıkan bir raporda, ülke yönetiminin ICO’lar için yeni düzenlemeler çıkaracağının ip uçları görüldü. Bu arada, Çin merkezli bir girişim fonu, ABD merkezli blok zincir ve kripto para projelerine yatırım yapmak amaçlı 200.000 Ethereum’a yakın bütçe ayırdığını duymuştuk.

Çin’in Kripto Para Atılımı

28 Haziran 2018’de yayınlanan bir belgede, Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu’nun (CBRC) kripto-para piyasasına olumlu tutumu ortaya koyuldu ve yerel kanun yapıcıların kripto para şirketleri için lisans hazırlamaları gerektiğini belirtti.

CBRC araştırmacıları Jiang Zeshen ve Li Wenhong tarafından yazılan çalışmada, “Dağıtılmış Muhasebe Hesapları, Blok Zincir ve Dijital Para Birimi” ile ilgili geliştirme ve düzenlemeler üzerinde çalışmıştır.

Araştırma belgelerine destek olan bir çok makale bulunurken, kripto paralardan ve blok zincirden gelişi güzel bahsetmekteler. Ancak, bu çalışma, tamamen, varlık sınıfına ve küresel yetkililerin kripto para birimleri için aldıkları ayrıntılı yasal çabalara adanmıştır. Ek olarak, belgeler, ICO’ları, kripto para birimlerini ve türevleri ticaretini düzenlemek için çağrıda bulundu.

Araştırmada şöyle demiştir:

“Halihazırda, dağıtılmış defter hesapları, blok zincir, kripto para birimi ve türevleri, ICO’lar ve borsalar ile iniltili, herhangi bir sermaye işlemi, hepsi finansal hizmetler olarak görülmelidir. Bu nedenle, ilgili finansal düzenlemelere tabi tutulmalılar ki, lisansları ile legal bir şekilde işlerini yürütebilsinler.”

Ancak, araştırma, ilgili yasaların sadece ICO’ları ve ticaret faaliyetlerine getirilmesi dışında ilgili dağıtılmış defter hesapları ile yapılan işlemler sunan her türlü şirketlere ve servislere de uygulanması gerektiğini vurguladı.

ABD Pazarı için Devasa ETH Yatırımı

Pekin merkezli Node Capital tarafından gelen bir diğer haberde, firmanın blok zincir ve kripto şirketlerine yatırım yapma amaçlı ABD pazarına açılma niyetini ortaya çıktı. Belirli bir zaman belirtilmemişken, şirket şimdilik Huobi’nin ABD Stratejik ortağı olan HBUS’taki bir yatırımcı ve kısa zamanda da bu durumun önüne geçebilir.

Şirket, 27 Haziran’da Silikon Vadisi’nde düzenlenen Blok Zincir İrtibat Konferansı’nda, Y Combinator ve Sequoia Capital dahil olmak üzere başka birçok yatırım fonuyla hazır bulundu. Konferans tamamen blok zincir ve kripto para yatırımı odaklıydı.

 

 

 

Kaynak: