Binlerce Donanım Çin’deki Sele Kurban Gitti

Sichuan, Shanxi Flood

Çin’in Sichuan eyaletindeki son seller, bölgedeki büyük bir kripto madenciliği operasyonuna ağır hasar verdiği bildirdi. Haber, 30 Haziran’da, yerel bir blok zincir ve kripto bilgi platformu Golden Finance tarafından yayınlandı.

Çin Haber Merkezi’nin (CNS) resmi İngilizce yayını olan Ecns, Sichuan ve Çin’deki diğer dört vilayetin 27 ve 28 Haziran’da ağır yağışlar yaşadığını ve sellere maruz kaldığını bildirdi.

Golden Finance, Sichuan’da büyük bir kripto madencilik işletmesinin çok ağır etkilendiğini iddia ederek, on binlerce madencilikte kullanılan donanımın zarar gördüğünü söyledi. Sitedeki habere göre, madenciler tamir etmenin imkansız olduğunu belirtiyorlar.

Haber zamanı itibariyle, cihazlarda ne kadar kripto para çıkarılmakta olduğu ve bunların kaçının sele sebebiyle kaybolduğu belirsizliğini koruyor.

Daha evvelki bir rapora göre, Çin, Bitcoin madenciliğinin önemli bir payına hükmetmekte. Bitcoin madenciliğinin %70’e kadarı Çin’de gerçekleşmekte. Özellikle, Sichuan eyaleti, soğuk iklimiyle ve ucuz elektrik maliyetleri sebebiyle, maden işletmelerinin yoğunlaştığı bir bölge durumunda ve madenciler bölgeyi “Bitcoin Madencilik Başkenti” olarak adlandırmakta.

Golden Finance dahil olmak üzere birçok haber ajansı, Sichuan’daki taşkınları Bitcoin ağındaki işlem gücü düşüşünü birbirine bağdaştırmakta. Buna rağmen Blockchain.com web sitesindeki veriler, hashratein 27 Haziran’dan 28’e yükseldiğini gösteriyor. Bu durum, taşkınların etkisinin tüm ağı etkileyecek kadar önemli derecede olmadığını gösteriyor.

 

 

Kaynak: