ICO’lara İlk Altı Aydaki Yatırım, Geçtiğimiz Senenin Tamamını İkiye Katladı

PwC’nin strateji ve danışmanlık bölümü Strategy & and Switzerland-based Crypto Valley Association tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2018’in ilk beş ayında, ICOların satışları 13.7 milyar dolara yükseldi. Bu rakam neredeyse 2017nin tamamındaki rakamın iki katı kadar.

Geçtiğimiz yıl, Telegram’ın da dahil edilerek ulaşılan rakam 7 milyar dolar seviyesindeyken bu yıl 537 ICO bu değeri katladı. Telegram, Rusya doğumlu girişimciler Pavel ve Nikolai Durov tarafından 2013 yılında kurulan ve kamuya açık olmayan bir satışla 1,7 milyar dolar kazanan şifreli mesajlaşma platformuydu. En büyük koin satışı liderliğini de, geçen yılın ortasında başlayan bir yıl içinde 4 milyar doların üzerinde fon toplayan Block.one’un EOS’u taşımakta.

Reuters’in düzenlediği ICO raporu, 2013 yılındaki ilk ICO’dan bu yana 3.470 ICO’nun duyurulduğunu, ancak bunların sadece % 30’unun başarılı bir şekilde kapandığını, diğerlerinin birçoğunun süreç sırasında ertelendiğini ya da ivmesini kaybettiğini söyledi.

ABD, 2018’in ilk beş ayında 1,1 milyar dolar toplayan 56 ICO’yu barındıran bir ülke olarak lider kalmaya devam ediyor. Rapora göre bunun sebebi, ülkedeki açık ve sıkı düzenlemelerin gereksinimleri. Bununla bağlantılı olarak rapor, ICO’ların bu ayın başlarında token ve token satışlarındaki konumunu açıklığa kavuşturan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) artan oranlarda kayıt olmaya başlamakta.

Avrupa için, İsviçre ICOlar için merkez konumunda, ancak 2018’de, Birleşik Krallık işlem hacim ve sayıları bakımından bir zemin edinmiştir. Şimdiye kadar bu yıl 48 ICO’luk kayıt yaptı ve 507 milyon dolar topladı. Rapor, İsviçre’deki yerel blok zincir ekosistemine olumlu bir ışık tutuyor, bu oluşumların büyük bir kısmı da Kripto Vadisi olarak da adlandırılan İsviçre’nin Zug bölgesi etrafında yoğunlaşıyor.

Crypto Valley Association başkanı Oliver Bussmann, “Bu rapor gösteriyor ki İsviçre, ICO ve blok zincir etkinliği için hala önde gelen bir merkez” dedi.

Malta, Lihtenştayn ve Cebelitarık da dahil olmak üzere bunlar gibi daha küçük yönetim bölgeleri, kendilerini ICO dostu merkezler olarak konumlandırmak için İsviçre’nin izinden gidiyor.

Ek olarak raporda, ICO’lara getirilen düzenlemelerin Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya gibi farklı bölgelerin sırasıyla güvenlik, dengeli ve binari olarak farklı yaklaşımlara sahip olduğu gösteriliyor.

 

 

Kaynak: