Bilgisayarınız, Sizden Habersiz, Madencilik Yapıyor Olabilir

Siber güvenlik firması McAfee Labs 27 Haziran tarafından yayınlanan bir rapora göre, Cryptojacking için kullanılan kötücül yazılım faaliyeti 2018’in ilk çeyreğinde % 629’luk bir artış gösterdi.

Cryptojacking, bir bilgisayarın sahibinin rızası veya bilgisi olmadan kripto para işlem gücünü madencilikte kullanmaya denir.

Haziran ayı için McAfee Labs Tehdit Raporu Haziran 2018’de yaklaşık 2,9 milyon madencilikte kullanılan kötü amaçlı yazılım tespit etti. Bu rakam önceki çeyrekte 400.000den yaklaşık% 629’luk bir artışla 2,9milyon seviyesine geldiğini işaret ediyor. Rapora göre:

“Bu, siber suçluların, popüler fidye yazılımlarında olduğu gibi, ama mağdurlardan herhangi bir ödeme beklemeden, sistemlerini maden araştırmaya yönlendiriyorlar. Veri hırsızlığı ve fidye yazılımı gibi iyi kurulmuş siber suçlarla kıyaslandığında, criptojacking, daha basit ve daha az riskli. ”

Raporda belirtildiği gibi, suçlular, milyonlarca sisteme bulaştırarak, hiçbir aracıya ihtiyaç duymayan, çaba gerektirmeyen ve keşif riskini en aza indiren bir madencilik kötü amaçlı yazılım kullanarak saldırgan bir şekilde para kazanıyorlar. Kötü amaçlı yazılımlar geliştikçe, saldırganlar dikkate değer teknik çeviklik ve inovasyon sergiliyorlar.

Daha önceki bir McAfee araştırmasına göre, bir kripto madencisi Coinhive (Browser üzerinden Monero kazmaya yarayan bir program) kodunu kullanarak kazım yapabilir ve web sitesinin sahibine pazarlayabilir. Bu ayın başlarında yayınlanan bir raporda, dolaşımdaki tüm XMR’nin yaklaşık yüzde 5’inin cryptojacking ile saldırganca elde edildiği ortaya çıktı. Bu rakamın çok düşük olduğu düşünülüyor.

Ayrıca, bu ay bir siber güvenlik ekibi, finans, eğitim ve hükümet de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki 40.000 cihazın, zararlı bir trafik manipülasyonuna maruz kalarak, XMR madenciliğinde kullanıldığı keşfetti. Japonya’da polis geçtiğimiz günlerde, devam eden bir cryptojacking davası ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen 16 kişiyi tutukladı.

 

 

Kaynak: