Rusya’da Finans Üniversitesi Diplomalarını Blok Zincirde Saklayacak

Students Success

Rusya’da bir devlet üniversitesi, 26 Haziran tarihli resmi açıklamasında, blok zincir teknolojisini kullanarak diploma kayıtlarını depolayacağını açıkladı.

Rusya Federasyonu Hükümeti’ne bağlı Finans Üniversitesi’nden gelen açıklama ve tweet’e göre, kurum, dağıtılmış defter teknolojisi kullanılarak son on yılda verilen tüm diplomaları kaydetmiş. Operasyon, Eylül 2018’den itibaren potansiyel işverenlerin, iş başvurularında belirtilen diplomaların orijinalliğini, dijital diploma bankasından ulaşabilmelerini amaçlıyor.

Açıklamaya göre, tüm diplomalar, temelde Bitcoin’in PoW algoritması olarak kullanılan Güvenli Karma Algoritması olan SHA-256 algoritması ile şifrelenmiş, benzersiz kimliklere sahip oldular.

Moskova merkezli Finans Üniversitesi, Rusya’daki en güçlü üniversiteler arasında 5. sırada yer alıyor. Üniversitenin, ülkede blok zincir teknolojisini kullanarak kamuya açık şifreli dijital diploma sağlayan ilk yüksek öğretim kurumu olduğu bildirildi.

Ekim 2017’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), dünya genelinde blok zincir kullanan dijital diploma sağlayan ilk üniversite oldu.

Rus hükümeti, kısa bir süre içinde, kripto ve blok zinciriyle ilgili, Dijital Finansal Varlıklar Üzerine isimli, büyük bir tasarı yayınlamaya hazırlanıyor.

 

 

Kaynak: