Facebook, Coinbase’i Satın Mı Alıyor

Bugün internete düşen, çığır açan haberler var, sosyal medya devi Facebook dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Coinbase’i satın alacak.

Haberler İngiltere’nin Independent ve diğer haber kuruluşları tarafından haber ediliyor. Independent’ten Anthony Cuthbertson, Facebook’un halihazırda Coinbase ile bağlantı kurduğunu ve bu bağlantıların varsayımlara yol açması kaçınılmazdı.

Facebook ve Coinbase arasındaki bağlantıları ilk kez duymuyoruz. The Economist, 2 Haziran’da “Facebook’un bir kripto para firması olan Coinbase’i satın almak istediği söylentileri var” diye haber yapmıştı.

Facebook’un Coinbase’i satın alması, söylemeye gerek bile yok, kripto endüstrisi için kesinlikle çok büyük bir gelişme olurdu. Ancak, bu şimdilik sadece bir söylenti. Facebook ve Coinbase arasında çeşitli bağlantılar mevcut, ancak bu bağlantılar Facebook’un Coinbase’i satın almaya hazırlandığını gösteren bir kanıt yok.

Bu Söylentinin Gerçekle Alakası Mevcut Mu?

İlk İşaret: Facebook, Kripto Reklam Yasağını Kaldırdı

Facebook’un Coinbase’i satın almaya hazırlandığı dair bir işaret, Facebook’un kripto reklamlarına yönelik yasağında geri adım atması. Sosyal ağ, Ocak ayında kripto reklamlarını yasaklamıştı. Geçtiğimiz hafta bu yasağı iptal ederek, bir kayıt işleminden geçen şirketlerin, platformda reklam yayınlamasına izin verildi.

Tabii ki, bazıları Facebook reklam yasağının tersine çevirmesinin tek bir basit nedenden kaynaklandığını söylüyor: kripto reklamlarında Facebook’un göz ardı edemeyeceği kadar çok fazla para var.

İkinci İşaret: Yönetim Değişikliği & Blok Zincir Departmanı

Bir sonraki işaret daha önemli: Facebook’un Coinbase ile meşru bağlantıları var.

Geçtiğimiz ay, sosyal ağ şirket tarihinde en büyük yönetim değişikliğini açıkladı. Bu değişiklik, blok zincir teknolojisini keşfetmeye adanmış bir bölümün lansmanı ve Facebook’un bunu nasıl gerçekleştirebileceğini içeriyordu. Bu grup, doğrudan Facebook CTO’su Mike Schroepfer’e rapor veriyor.

Üçüncü İşaret: Facebook’un Başının, Coinbase Yönetim Kurulu Üyesi Olması

Bu yönetim değişikliğinin bir parçası olarak önemli bir gelişme daha vardı. Blok zincir teknolojisini araştıran Facebook bölümü başkanı David Marcus’dur. Marcus daha önce Facebook Messenger’ın başıydı. Ancak, Marcus aynı zamanda dünyanın en büyük ve en popüler kripto borsalarından biri olan Coinbase’in yönetim kurulu üyesidir.

İlk duyulan söylenti, Haziran ayı başında The Economist tarafından haber edilmişti. The Economist, Amerikan teknoloji devlerinin kripto para piyasasına dahil olmaya çalıştıkları haberlerini yapmıştı. Coinbase’in Facebook ile olan bağlantısı, makalenin içinde gizliydi:

Yatırımcılar ve start-up’lar, büyük teknoloji devleriyle, onların kendi muhitlerinde fırsat bulduklarını gördükleri her boşlukta yarışacaklar. Bugün, bu kadar çok kripto para ve sentetik biyoloji yatırımı meraklısının olmasının da bir nedeni de bu işteki görev edinmiş devlerin azlığıdır. Ama devler artık daha fazla ilgi göstermeye başladı. Etrafta, Facebook’un bir kripto para firması olan Coinbase’i almak istediğine  dair söylentiler var.

The Economist’in söylentileri nereden duyduğu net değil.

Bu arada, Independent’in bugünkü haberi, söylentiyi pekiştiriyor.

Teknoloji girişimcisi Oliver Isaacs, The Independent’e yaptığı açıklamada, “Facebook, Coinbase’i elde etmek için bir girişimde bulunsaydı beni şaşırtmazdı.” Dedi ve ekledi, “Brian Armstrong’un [Coinbase CEO’su] ve ekibinin aynı fikirde olma ihtimali, başka bir sorudur.”

Coinbase yorumlara karşılık vermedi. Ancak, Coinbase CEO’su Brian Armstrong daha önce kripto parayı bir milyar insana ulaştırma niyetini açıklamıştı. Facebook ile bir ortaklık, kripto adaptasyonunun en hızlı yollarından biri olacaktır.

“Bugün yaklaşık 10 milyon müşteriye hizmet veriyoruz” diye açıklıyor Armstrong. Mart ayında çekilen Coinbase’in tanıtım videosunda. “Dünyada, günlük olarak dijital para kullanan bir milyar insana ulaşmak istiyoruz.” İbaresi yer almaktaydı.

Bu arada Facebook’ta 2 milyardan fazla kullanıcı var.

Facebook Coin Ne Durumda?

Facebook kripto para adaptasyonunun çok farklı bir yöne döndürebilir. Şirket kendi parası olan Facebook Coin’i çıkarmanın yollarını araştırmakta. Facebook’un yeni blok zincir araştırma bölümünün bir Facebook Coin fikri üzerine veya en azından bu düşünce üzerine keşif çalışmaları yaptığı düşünülüyor.

Böyle bir koinin kripto toplumu üzerinde çok büyük etkisi olacaktır.

Mark Zuckerberg tarafından Ocak ayında attığı ve bir kripto para başlatma fikrine açık olduğunu söylediği Face gönderisinde Zuckerberg, “Şu anda teknolojideki en ilginç sorulardan biri, merkezileşme ile merkezsizleşme kapışması hakkında.” Diye yazdı. “Az sayıdaki büyük teknoloji şirketinin yükselişi ile birlikte… birçok kişi artık teknolojinin, gücü merkezsizleştirmek yerine sadece merkezileştirdiğine inanıyor

Zuckerberg daha sonra, teknoloji şirketlerinin ve kullanıcıların merkezileşmeden bir arada var olabileceği bir yol olarak kripto para teknolojisini işaret etti.

Nihayetinde, önümüzdeki birkaç ay, kripto para birimi için çok kayda değer geçebilir. Facebook, Coinbase’i satın alarak, kripto endüstrisini bir gecede dönüştürebilir. Ayrıca kendi Facebook Coin’lerini piyasaya sürerek de sektörü bir gecede dönüştürebilir. Ya da her ikisini de yapabilir ve topluluğun patlayışını izleyebilirler.

 

 

Kaynak: