Nobel Ödüllü Robert Shiller; Bitcoin Bir Tutkunluk Salgını

Nobel ekonomi ödülü sahibi Robert Shiller, 26 Haziran Salı günü Bloomberg’e verdiği röportajda, Bitcoin’in (BTC), ekonominin ötesinde, nesilsel ve coğrafi hatlar boyunca ilerleyen sosyal bir hareket olduğunu söyledi.

Halen Yale’de İktisat Profesörü olarak görev yapan Shiller, Bitcoin’in açık demografik yapısının popülaritesinin “yeni bilgilere rasyonel bir cevap” olarak indirgenemeyeceğini ileri sürüyor:

“Doğu Kıyısı, Batı Kıyısından daha az ilgileniyor. Silikon Vadisi gerçekten kafasına koymuş… Bu bir sosyal harekettir. Bu bir tutkunluk salgını. Bu spekülatif bir balon. Bu sıfıra ineceği anlamına gelmez. ”

Gelişmekte olan kripto endüstrisinde bilgisayar bilimcilerden gelen bazı etkileyici kriptografik teoriye göre hızlıca zengin olmak isteyen yatırımcılar sebebi ile geliştirmeler orantısızca dikkat çekiyor.

“Dizüstü bilgisayarınızın içinde neler olduğunu biliyor musun? Bu parlak mühendislik cihazları hakkında milyonlarca ilginç hikaye var… ama biz onları duymuyoruz. Çünkü balonun bir parçası değiller. ”

Shiller’e göre kripto para birimlerinin balon olması, geçici olarak patladığında bile, birden çok kez toplanabilme yeteneklerinden ödün vermiyor.

Bitcoin’in Kasım 2013’teki% 87’lik düşüşüne ve daha da geniş bir ifadeyle, o zamandan beri iniş ve çıkışlarına değinerek – Shiller alaycı bir tavırla, “laleler hala değerli, bazı pahalı laleler mevcut” dedi

Shiller bu nedenle, Bitcoin markasının olağanüstü bir sosyal fenomen olduğunu ve tarihte karşımıza çıkan diğer balonlara kıyasla gelecekte var olması için yeterli alana sahip olduğunu belirtti.

Bitcoin ise hakkında söylenen öldü yorumlarının üstüne tekrar canlanıp yeni yaşamına devam ediyor.

Bu sırada, kripto-para birimi kullanıcı tabanının demografik yapısının anlaşılması için yapılan analizlerde kullanıcıların Shiller’in iddiası ile aynı fikirde veya karşıt olup olmadığını göreceğiz.

Finder ve LENDEDU tarafından ABD’deki kripto para birimlerine yapılan iki araştırmaya göre, Millennials” ve “Generation X denilen nesil arasında kripto sahiplerinin daha yüksek bir orana sahip olduğu işaret ediliyor. Ancak, her iki anketin de için temsil kabiliyetini ve ölçeklemeyi doğru şekilde yorumlayabilmesi için bulgularının sağlamasını yapacak örneklerini arttırması gerekiyor.

 

 

Kaynak: