Kuantum Bilgisayarlar Blok Zincire Bir Tehdit Mi?

Kuantum bilgisayar teknolojisinin blok zincir teknolojisine olacak etkilerine güçlü bir şekilde odaklanılmış durumda. Daha açık bir ifadeyle, sayısal işlemedeki gelişmelerin, dağıtılmış defterlerin altında yatan kriptografiyi etkin bir şekilde kıracağı yönünde güçlü bir inanç mevcut. QRL Vakfı, bu bağlamda göz önünde bulundurulması gereken bir çözüm getirmiştir.

 

 

Kuantum Bilgisayar Bir Tehdit

Herkes bunun farkında olmasa da, blok zincirler ve kuantum bilgisayar pek iyi geçinemez. Her blok zincir, matematik ve kriptografi ile desteklenmektedir. Çoğu insan için, bu ikinci kısım kırılamaz gibi görünüyor, ama gerçek çok farklı. Standart kriptografik fonksiyonlar, normal bilgisayarlar tarafından kolayca çözülemez, ancak kuantum cihazlar tamamen farklı bir yapıdadır.

Bu kırılma tam olarak ne zaman ortaya çıkacak, bunu göreceğiz. Güçlü kuantum bilgisayarlar, şu an itibariyle halen aktif olarak gelişmektedir. Bununla birlikte, standart kriptografiyi yakın zamanda çözeceği de söylenemez. Ancak, kaçınılmaz olan, er ya da geç yapılacak gibi görünmesi.

Bu haliyle, mevcut blok zincirlerini, bu ilginç tehditten korumak önemlidir. Kuantum blok zinciri araştırmaları halen çok erken aşamalarda olmasına rağmen, yürümemiz gereken yol budur. Diğer bir seçenek ise, bu tehdidi öngörülebilir gelecekte ortadan kaldırabilecek farklı çözümler geliştirmek. QRL Vakfı’nın sahnenin arkasında çalıştığı konu da tam olarak bu görünüyor.

QRL Vakfı’nın Bir Planı Var

Yeni bir blog gönderisine göre, QRL Vakfı kuantum hesaplamaya karşı bir çözüm buldu. Kuantum Dayanıklı Ledger. Bunun kuantum ve geleneksel bilgisayar saldırılarına karşı dayanıklı olduğunu iddia ediyorlar. Bu ekosistemin tamamı, iyi bilinen bir siber güvenlik şirketi olan Red4Sec tarafından kapsamlı bir şekilde denetlendi. Adam Koltun yorumu şöyleydi;

“Biz özünde, kuantum dirençli bir blok zinciriyiz; bugünkü diğer blok zincirlere göre daha güvenli ve gelecek-uyumlu. Eğer bir kişi veya kuruluş bir blok zincir üzerine ikinci bir katman uygulaması oluşturmak isterse, QRL’nin sağlam katı güvenliği ve açık kaynak yönlendirmesi bizi ideal bir platform haline getirir. ”

Perde arkasında, QRL Genişletilmiş Merkle imza şemasını kullanır. Bu, birçok kuantum hesaplama saldırılarının şistemin kriptografisini bozmasını engelleyecektir. Ayrıca, bu yeni defter, gelecekte akıllı sözleşme işlevini de destekleyecektir. Şaşırtıcı bir şekilde, geliştiriciler de gelecekte Proof-of-Stake’e geçiş yapmayı düşünüyor.

 

 

Kaynak: