Kripto’nun Litvanya Ekonomisine Etkisi Gözle Görülür Seviyede

Kripto para, Litvanya ekonomisine yakıt sağlamaya yardım ediyor, ancak Avrupalı ​​merkez bankacıları geleneksel finans düzenini bozarken yasadışı faaliyetlere de destek olacağını savundular.

AÇIK KOLLARLA KARŞILAMA

Kripto para piyasası için yılın ilk altı ayı zorlu geçti. Piyasa Ocak ayı başında 830 milyar doların üzerinde seyretti. Haber tarihi itibari ile CoinMarketCap verilerine göre, şu anda 258 milyar dolar seviyesinde. Bitcoin fiyatı ise hafta sonu 6000 doların altını gördü. Buna rağmen Avrupa’nın Baltık ülkeleri piyasaya açık kollarla yaklaştılar.

Sonuç olarak, Avrupa Komisyonu’na göre kripto endüstrisi, ülke ekonomisine yardım etti. Express’ten alınan bir raporda, ekonominin bu yıl % 3,1 oranında artması bekleniyor ve bu geri kalan AB ülkelerinin yıllık büyüme beklentisi olan % 2,3’ten büyük.

Buna rağmen, Avrupa’daki merkez bankacıları, kripto paraları suçluların kullanabileceğini iddia ederek endişelerini dile getirdiler. Sadece bu değil, bankacılar da kripto endüstrisinin, haksız kazanılmamış kazançları takip edilemeyen varlıklara dönüştürerek para aklamasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Endişenin nedeni Rusya. Rapora göre, Litvanya, dünyanın en geniş ülkesinden gelen yasadışı paraların itici gücü olabilir.

Bank of Litvanya’nın Yönetim Kurulu üyesi Marius Jurgilas, “Rus sermayesinin yerel ekonomiye sızmasını istemiyoruz” dedi;

 Riskleri herkese hatırlatıyoruz. ICO’nuzdaki yatırımcılarınızın yüzde 70’ini Rusya’dan olduğunu görmek istemiyorum. Rusya’dan şeffaf olmayan sermaye akışı, ulusal çıkarlarımızla uyumlu değil.

Tabii ki, bankacılık dünyasının kripto endüstrisine karşı olması doğaldır. Litvanyalı bir milletvekili olan Antenler Guoga, bu sektörde ilerleyenlerin, dürüst bir ürün yaratmaya çalışan çok çalışkan girişimciler olduğunu belirtti.

UMUT VERİCİ YÖNERGELER

Bu ayın başlarında, Litvanya Maliye Bakanlığı, ülkedeki kripto para ve ICO’larla ilgili yönetmeliklerin ana hatlarını belirleyen yönergeler yayınladı.

16 sayfalık belge, kripto para varlıkları menkul değerler olarak görüldüğünde, ülkenin değişen yasaları ile nasıl düzenleneceğine dair ayrıntılar barındırıyor. Özellikle, ICO’lar ve kripto para birimleri üzerindeki vergileri ve düzenlemeleri bahsedilirken, diğer yargı mercilerinin duruşuna kıyasla daha açık görüşlü yaklaşıldığı fark ediliyor.

 

Kaynak: