Piyasa Nereye Gidiyor?

Broken representations of the Bitcoin virtual currency, placed on a monitor that displays binary digits, are seen in this illustration picture, December 8, 2017. Picture taken December 8. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Japonya’nın Finansal Hizmetler Dairesi’nin (FSA) ülkenin kripto borsalarından altısından iyileştirme istemesinin ardından Bitcoin, şubat ayından bu yana görülmeyen bir rakam olan 6 bin dolar seviyelerine geriledi.

Bitcoin Düşmeye Devam Ediyor

Bir numaralı dijital para birimi olan Bitcoinin zayıflaması, piyasanın tamamına etki etmesi sebebi ile diğerleri de bundan etkilendi.

Dün, Japon FSA’nın altı borsadan işlerini geliştirmelerini talep ettiği öğrenildi. Japonya’nın en büyük borsası olan bitFlyer, yeni müşterilerinin hesap hizmetlerini, belirledikleri sorunları FSA ile çözmek durumunda oldukları için geçici olarak askıya aldığını söyledi.

Bu haftanın başlarında, Güney Koreli kripto borsası Bithumb’a bir saldırı gerçeklemişti. Borsanın cüzdan hizmetinde yapılan değişiklik, beklenmedik bir hack ile sonuçlanmış olabileceği bildirildi. Sonuç olarak, hırsızlar 30 milyon dolarlık kripto parayı çalmayı başardılar.

Birkaç hafta önce, Güney Koreli kripto para borsası Coinrail de bir siber saldırının kurbanıydı. 40 milyar von ya da 37,28 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı tahmin ediliyor. Kuşkusuz, bu hackler, endüstri genelinde kripto pazarının itibarını etkiliyor.

Yayın saati itibari ile, Bitcoin, son 24 saatte yüzde 10’luk bir düşüşle 6,098 dolardan işlem görüyor. Etereum% 11,96 düşüşle 463 dolar seviyesinde yer alırken, Bitcoin Cash % 13’ten fazla düşüş gösterdi.

Bitcoin için Kötü Bir Yıl Mı Olacak?

Bitcoin’in 2017 yılındaki 20.000 dolarlık seviyeye dokunmasının ardından 2018’de gidişatın tam tersi olduğunu görülüyor. Öyle ki, bir trend analizine göre, Bitcoin’in kötü yılının daha da kötüleşeceğini gösteriyor.

Bloomberg’in yayımladığı Yönelimsel Hareket Endeksi, bu yılın başlarından bu yana, dijital paranın en güçlü negatif eğilim trendine maruz kaldığını gösteriyor. Rapor, Bitcoin’in satış eğiliminin bir sonunun gözükmediğini belirtirken 2018 seviyesinin düşük seviyesini test edebileceğini ileri sürüyor.

Neler olacağını hep beraber göreceğiz.

 

 

Kaynak: