ABD Ve Güney Kore’den 4. Sanayi Devrimi İçin İşbirliği

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Güney Kore’nin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MSIT), 22 Haziran’da Seul’de düzenlenen basın toplantısında, iki ülkenin Dördüncü Sanayi Devrimi’ne geçme konusunda işbirliklerini güçlendirmeye karar verdiler.

Dördüncü Sanayi Devrimi, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından, küresel düzlemde, kamusal ve özel sektörlerden,  akademik ve sivil topluma, yaşama şeklimizi, çalışmamızı ve birbirimizle ilişki kurmamızı temel olarak değiştirecek” bir devrim olarak tanımlandırılıyor. WEF, blok zincirin bu 4. Sanayi devrimindeki büyük rolünü 2016dan beri kabul etmiş durumda.

Seul’deki bugünkü basın toplantısı, ABD ve Güney Kore’nin bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) politikalarını koordine etmeyi ve siber güvenlik ve gizlilik konusunda ikili işbirliğini güçlendirmeyi planladıklarını gösterdi. Her iki ülkeye göre de “veri” dördüncü sanayi devriminin anahtar kaynağı olduğunun farkındalar.

İki hükümet bugün,  “daha şeffaf ve açık küresel internet yönetimi” konusunda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) gibi uluslararası örgütlerle beraber çalışacaklarını açıkladılar. Bu gelişim için değiştirilmeye karşı korumalı bir defter sunan blok zincir çok önemli konumda.

Özellikle, iki ülke, Koreli elektronik devi Samsung ve ABD merkezli Microsoft gibi kendi blok zincirini geliştirmek için yatırım yapan şirketlere, teknolojinin insanlara ve ekonomiye kazandırılması konusunda tavsiye verme planları olduğu açıklandı.

Nisan ayında Samsung, blok zinciri dijital dönüşümü hızlandıracak temel platform olarak gördüğünü söyledi. Şirket, Güney Kore hükümeti ile 2022’ye kadar, refah, kamu güvenliği ve ulaşım için bir blok zincir platformu geliştirmek amaçlı öncülük anlaşması imzaladı.

Cuma günkü basın konferansı dijital ekonomi, sınır ötesi veri değişimi, 5g mobil iletişimi ve yapay zeka konularına yoğunlaşırken ayrıca blok zincirin, lojistik ve hatta blok zincir temelli akıllı kontratları nasıl başarılı bir şekilde geliştireceği vurgulandı.

 

 

Kaynak: