Bithumb’ın Müşterileri Müsterih Olsun

Güney Koreli kripto borsası Bithumb, iki gün önce gerçekleşen, 35 milyar vonluk (yaklaşık 30 milyon dolar) hırsızlıktan etkilenen kullanıcılarına, 21 Haziran yaptığı resmi bir açıklamada zararlarının karşılanacağını bildirdi.

Hackin yapıldığı sırada Bithumb, küresel çapta ticaret hacmine göre altıncı en büyük kripto borsası konumda iken gelen haberlerin sonucunda şimdi onuncu sıraya düştü.

Bithumb bugün hırsızlık sebepli müşterilerinin “zarar görmeyeceğini” söyleyerek, müşterilerinin ve şirket varlıklarının sıkı bir şekilde ayrıldığını vurguladı ve varlıkların soğuk cüzdanlarda saklandığını belirtti.

Bugüngönderilen bir gönderiye göre, Bithumb’un, hackten oluşan toplam zararın tahmin edilen 30 milyon dolardan daha düşük olacağını belirtildi.

Bithumb, 2017 sonunda rapor ettiği 100 milyar vonluk ciroyu vurgulayarak, olaydan etkilenen kullanıcıları güvence altına olduklarını hissettirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Temmuz ayı başlarında 2018’in ilk yarısı için mali raporun yayınlamayı planladığını söyledi.

Borsa, “[müşterilerin] Bithumb’u güvenle kullanabileceğine inanıyor,”. Yakında para yatırma ve geri çekme hizmetlerine devam etmek için belirli bir program açıklayacak ve cüzdan sistemini iyileştirme ve müşteri varlıklarının korunmasını sağlama sürecine girilecek.

Sentinel Protokolü’nün Koreli yerleşik yetkilileri ile kişisel yazışmalarına göre, Bithumb’un sıcak cüzdanı 19 Haziran gecesi hacklendi.

Hırsızlığı tespit ettiği anda, değişim tüm mevduatları ve borsadaki para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

Özellikle, bu ay Bithumb’a Güney Koreli yetkililer uygulanan, üç ay süren bir soruşturma sonrasında tümüyle temiz olduğu açıklanmıştı.

Bugünkü yazı, borsanın, kazanın araştırılması için yerel polisle, Kore İnternet & Güvenlik Ajansı, Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığıyla ve çeşitli ajanslarla işbirliği içinde çalıştığını gösterdi. Bithumb böyle bir kazanın tekrar gerçekleşmemesi için sistematik olarak bütün önlemleri alacaklarını belirtti.

 

 

Kaynak: