Amsterdam’ın Schiphol Havalimanına Bitcoin ATM’si Kuruldu

Kripto para, ilerleyişine devam ediyor. Avrupa’da Bitcoin ATM’si kurulan ilk havalimanı, Amsterdam’daki Schiphol havalimanı oldu.

Kripto Paralar Pratik Olmalı

Eğer kripto para birimi gelişecekse, o zaman pratik olmalı. Herhangi bir para biriminin pratik olmasının bir yolu da, bir ATM aracılığıyla ona kolay erişim sağlamaktır. Neyse ki Amsterdam’daki Schiphol havaalimanından geçen gezginler artık Bitcoin ATM’sini kullanabilirler.

Bitcoin ATM’si, Bitcoin ya da Ethereum için bir Euro ile değişime izin veriyor. Makinenin kurulumu, havaalanı ile ByeleX Data Solutions BV, The Byecoin Company arasında gerçekleştirilen altı aylık bir deneme programının bir parçasıdır. ATM, 1 ve 2 numaralı çıkış salonlarının girişindeki 2 no’lu giriş holünde yer almaktadır.

Schiphol’daki Tüketici Ürünleri ve Hizmetleri direktörü Tanja Dik, şöyle diyor:

Schiphol sürekli olarak yenilikler üzerinde çalışıyor ve yolcular için optimum hizmet sunuyor. Bitcoin makinesi ile yolculara hizmet vermeyi umuyoruz çünkü küresel Bitcoin veya Ethereum için yerel Euro’yu kolayca takas edebiliyorlar. Bu yararlı olabilir, çünkü kendi ülkelerinde Euro kullanamayacaklardır.

Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Artmakta

Hollanda havalimanındaki yeni Bitcoin ATM’si, dünya çapında artan sayıda kripto ATM’lerinin en son üyesidir. Coin AMT Radar’ın bildirdiğine göre, şu anda dünya çapında 3.304 Bitcoin ATM’si bulunuyor ve  2016 sonunda var olan 952 ATM’den belirgin bir artış olduğunu bildirdi.

Genel olarak, her gün 6 Bitcoin ATM’si kuruluyor. Makinelerin büyük bir çoğunluğu (%74.41) Kuzey Amerika’da bulunuyor. Avrupa % 21.43 ve Asya % 1.94 ile geride kaldı. Bitcoin ATM’lerinin sayısı bakımından ilk beş ülke Amerika Birleşik Devletleri (1.936), Kanada (490), Avusturya’ (196), İngiltere (153) ve Rusya Federasyonu’dur (53).

 

 

Kaynak: