Malezya’dan “Helal Blok Zincir” Adımları

Güney Koreli blok zincir laboratuvarı IncuBlock, şeriat hukukuna uygun blok zincir teknolojisi geliştirmeleri için Malezyalı hükümet danışman komitesiyle mutabakat bildirisi imzaladı.

Blok zincir teknolojisi daha önce helal gıdaların takibinde kullanılmıştı. İngiltere merkezli HALAL TRAIL, helal gıdaları, çiftlikten masaya kadar canlı ve taze olduklarını takip eden bir blok zincir teknolojisi kullanıyordu.

Komite, Mejlis Perundingan Melayu (MPM), Şeriat Komisyonu’nun belirlediği toplumsal helal gereksinimlerini karşılayan merkezsiz uygulama konusunda, bilgi paylaşımı ve blok zincir platformu geliştirilmesi amacıyla hem IncuBlock hem de MPM’nin uluslararası ortağı Global Cornerstone Group ile beraber çalışacak.

IncuBlok CEO’su Kwon Won-seon, şirketin blok zincir deneyiminin işbirliğinde bir değer olacağını söyledi:

İslami blok zincir platformunu pratik olarak geliştirmek için yıllar içinde biriktirdiğimiz blok zincir bilgi-yordam yöntemini kullanmak için büyük çaba göstereceğim.

Kripto paraların İslami bankacılıktaki yeri ve bunun helal kabul edilip edilmeyeceği basit bir şekilde cevaplanamaz, çünkü Bitcoin (BTC) İslam’a göre somut olarak para diye tanımlanmamıştır.

Nisan ayında, Endonezya merkezli bir fintech start-up’ının yayımladığı rapora göre Bitcoin şeriat kanuna göre genel olarak uygun olduğu belirtildi. Geniş kabullenme, merkez. Kontrolün olmayışı ve blok zincirin güvenilirliği sebebiyle Bitcoin’i şu anki finansal sistemden daha güvenli hale getiriyor. Raporda ayrıca ICO dolandırıcılığına karşı Müslümanları dikkatli olması konusunda uyarıyor.

 

Malezya Hükümeti Danışma Komitesi (MPM) Başkanı Dato Hasan Binhmad, mutabakat bildirisinin imzalanmasıyla ilgili;  işbirliğinin, Malezya’nın liderlik edeceği ve İslam toplumları tarafından kullanılacak blok zincir teknolojisinin gelişimine yol açacağını umut ettiğini söyledi.

 

 

Kaynak: