Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emin Gün Sirer EOS Hakkında İlginç Öngörülerde Bulundu

Cornell Üniversitesi’nden geliştirici ve bilgisayar bilimleri profesörü Emin Gün Sirer’in yaptığı açıklamada, EOS bu yıl devasa bir borsa hackinin kurbanı olacak.

HACKERLAR, EOS’UN ZAYIFLIĞINI İSTİSMAR EDECEK

İyi bilinen kripto yorumcusu 18 Haziran’da attığı tweet dizisinde, projelerin uğraştığı zorluklar ve yönetim modelinin ışığında oluşabilecek bir zayıflığın, kötü niyetli grupların EOS’u istismar etmesine sebep olacağını belirtti

Bu ayın başında 4 milyar dolarlık rekor kıran bir ICO tamamlayan EOS, piyasanın güvenini sarsacak, hafta sonu boyunca tam hizmet kesintisi yaşadı.

Sirer, şöyle başladı:

Söylüyorum: gelecek yıl içinde bir EOS zayıflığından yararlanarak muazzam bir borsa hacki olacak.

Bu borsa sıcak cüzdanını kaybedecek. Hacker’lar gelirleri diğer paralara dönüştürebilecekleri alt borsalara gönderecekler.

PATCH-AS-YOU-GO’DA PROBLEM

Daha önceden de EOS, yönetilmesi, merkezsizlik iddiaları ve EOS token gibi çeşitli sebepler üzerinden eleştirilere maruz kalmıştı.

Bu, tokenin gerçek geçerliliği hakkında şüpheler içeriyordu; dev ICO, projenin tanıtım belgesinde anlatılmak istenilen ile çeliştiği söyleniyor.

Bu arada projenin etiği ile ilgili konuya dikkat çeken Sirer, güvensizliklerini anlatma konusunda utanmayan çeşitli kripto para endüstrisi isimleri arasına katıldı.

Geliştiriciler, hafta sonundaki hatayı, platformun işlemleri yeniden başlamasına olanak tanıyan bir yama ile çözdü, ancak Sirer, ad hoc (amaca özel) yaklaşımı, güvenlik açıklarında sonsuza kadar etkili olmayacakları konusunda uyardı.

Doğruluğunuzu adım adım yamalayamazsınız. Testnets hata bulunmasına yardımcı olur, ancak testnet’te hataların gözükmemesi, herhangi bir doğruluk güvencesi sağlamaz.

Sirer ayrıca, EOS’u hasta etmeye  devam eden canlılık sorunları sebebi ile daha fazla kesinti olacağını öngörüyor.

 

 

 

Kaynak: