Malta Bankacılar Birliği’nin Yeni Başkanı Marcel Cassar’ın Açıklamaları

Malta Bankacılar Birliği’nin yeni atanan başkanı Marcel Cassar, blok zincir teknolojisi bankacı rüyası gibi dedi. Cassar ayrıca, The Malta Independent ile yaptığı röportajda, kripto paranın kalıcı olduğunu belirtti.

Cassar, röportaja, bankacılık endüstrisinin hızla değişen dijital dünyaya ayak uydurmak zorunda olduğunu söyleyerek başladı. Her ne kadar blok zincir bir bankacının hayali ve oyun değiştiren bir teknoloji gibi görünse de, sisteme direkt uygulanabilecek bir şey olmadığını belirtti.

Teknolojik inovasyon deneyimimize dayanarak, iş ve yönetim alanındaki blok zincir devrimi hala yıllarca uzakta, çünkü zaman içinde birçok engelin düşmesi gerekiyor.

Ancak Cassar, blok zincirin yıkıcı bir teknoloji olmadığını, bunun yerine ekonomik ve sosyal altyapımız için yeni platformlar yaratabilen temel bir teknoloji olduğunun altını çiziyor.

Kripto paraları ve yönetmeliklerini tanımlamak için hala cevaplanmamış sorular olduğunu söylerken bu durumun yakın ve orta vadede bir tehdit yaratmadığını da ekledi.

Ancak bankalar için, fonlar ve para transferi için ana ödeme aracı olarak geleneksel rollerinin eğer modaları geçmez ise, mücadele  gerektiği anlamına gelir.

Cassar, kripto paranın kara para aklama bağlantıları ve oynak kurlu olmalarından dolayı riskli olduğunu belirtse de, hâlâ kalıcı olduğunu düşünüyor.

Malta, Binance, OKEx ve BitBay dahil olmak üzere ülkeye geçiş yapan çeşitli büyük kripto borsalarını iyi karşılamasından dolayı blok zincir adası olarak anılmaya başladı. Cassar, “bu, bankalarımız için bilinmeyen ve benzeri görülmemiş bir uyum riski” olduğunu kabul ederek, kripto borsalarının Malta’ya girişini yorumladı.

Biz, bankalarımızın, ne kadar gelişmiş risk yönetimi ve uyumluk kapasitesi gösterdiklerinden emin olmalıyız çünkü hala, muhabir bankacılık ağında, bu teknolojileri yeni ve kriminal suistimallere açık olduğunu düşünen korunması gereken bağlantılarımız var.

 

 

Kaynak: