Avustralya’da Kripto Para Kazançlarına Vergi

Bütün kripto borsalarının, ülkenin gözlemci kurumuna rapor vermesini istedikten sonra, Avustralya Vergi Dairesi (ATO), şimdi de varlık olarak sınıflandırılan kripto para kazançları üzerinden Sermaye Kazanç Vergisi (CGT) toplayacak.

KRİPTO PARA = VARLIK

Özel bir Avustralya online vergi iadesi kurumunda kıdemli bir vergi temsilcisi olan Liz Russel, ATO’nun kripto para birimi kazançlarına nasıl yaklaşacağı ve insanların ne beklemesi gerektiğiyle ilgili bazı görüşlerini paylaştı. Ülkelerin çoğunda olduğu gibi, Avustralya kurumları arasında da kripto paranın doğru sınıflandırılması hakkında devam eden bir tartışma var.

Ancak, kıdemli vergi temsilcisine göre, ATO’nun kripto paraları varlık olarak göreceklerini açıkça belirtti:

Kripto paranın gerçekte ne olduğu konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma var – ister varlık, ister para birimi isterse tahvil olsun – ama ATO, kripto parayı, bir varlık olarak ele aldığını açıkça belirtti. […] Bu benzer olarak, gayrimenkul ve hisse için geçerli olan Sermaye Kazançları Vergisi (CGT) hükümlerine tabi olduğu anlamına gelir.

Aynı yaklaşım, ABD İç Gelir Servisi (IRS) tarafından da paylaşılmakta olup, kripto para birimi cinsinden işlemlere, mülk işlemleri gibi muamele edilmektedir.

BU NE DEMEK?

Basit bir ifadeyle, Avustralyalılar, kripto para ticaretinden kazandıkları karlar için CGT vergisini ödemek zorunda kalacaklar. Yani, eğer 2,000 dolarken geri aldığınızı ve 20.000 dolarda satmış olursanız, 18.000 dolarlık kar, CGT’ye tabi olacak.

Russel ayrıca, ATO’nun, vergi mükelleflerinin kripto-para gelirlerini, usulüne uygun olarak beyan edip etmediğini belirlemek için yüzlerce veri kaynağını çapraz kontrol etme kabiliyetine sahip olduğuna dikkat çekti.

Bu vergi, ülkenin 10.000 Avustralya doları üzerindeki tüm kripto faaliyetlerinin borsalar tarafından devlete raporlanması kanununun ardından gelen ikinci yaptırım oldu.

 

 

Kaynak: