Jeopolitik Analizci George Friedman: Bir Gün Blok Zincirin Modası Geçecek

Jeopolitik analizci George Friedman, blok zincir teknolojisinin bir gün modası geçmiş olacağını söyledi.

Friedman, uluslararası meselelerin gelecekteki gidişatını tahmin etmeye adanmış çevrimiçi bir yayın olan “Gelecek 100 Yıl: 21. Yüzyıl İçin Bir Tahmin” in yazarı olan Geopolitical Futures‘ın kurucusudur. CNBC’ye, şimdiye kadar herhangi bir şifreleme teknolojisinin kırılmadığını görmediğini belirtti ve Rusya, Çin, ABD istihbarat servisleri arasında blok zincirin kırılamayacağına şüpheyle bakıldığını belirtti ve ekledi;

Faydalı. Bir noktada modası geçmiş olacağı görülebilir.

Abartılardan biri. İnsanlar bundan kâr elde ediyorlar ve bu konuda olağanüstü iddialarda bulunuyorlar.

Ocak ayında, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) direktörü Christopher Wray, Uluslararası Siber Güvenlik Konferansı’nda şifreleme ve bilgi güvenliği ile ilgili istatistikleri açıkladı. Sağlanan verilere göre, FBI, 2016-2017 yılları arasında devam eden soruşturmalar için hayati önem taşıyan bilgiler içeren 7,800’den fazla cihazı kıramadı. Wray ayrıca şifreleme ile korunan cihazların yarısına erişilemez olduğunu da söyledi.

Mart ayında, Edward Snowden tarafından elde edilen gizli belgelerin ortaya koyduğu gibi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), dünya çapında Bitcoin (BTC) kullanıcılarının yerini belirleyebildiğini bildirdi. NSA, bunu, popüler bir anonimleştirme yazılımı olarak gizlenmiş bir program kullanarak başardı. Ham global internet trafiğini toplama, analiz etme ve işleme için bir sistem oluşturarak bunu gerçekleştirdi.

Gizli bir internet gözetleme programında bildirilene göre, birçok kurumsal şirket, NSA’nın fiber optik bağlantıları kullanarak internetten veri çekmesinin direkt yolunu açmışlar.

 

 

Kaynak: