Bitcoin Core Version 0.16.1 Sürümü Aktif

15 Haziran’da yapılan bir duyuruya göre, yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri içeren Bitcoin Core sürüm 0.16.1 resmi olarak piyasaya sürüldü.

 

Yeni sürümün yeni özellikler, çeşitli hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri ve güncellenmiş çeviriler içerdiği bildirildi. Özellikle, bu Bitcoin Core sürümü, madencilerin bloklarının boyutlarını sınırlamak için kullanılan, 0.15.1 sürümünde yer alan, -blockmaxsize seçeneğini kaldırdı. Madencilerin artık bloklarının ağırlığını sınırlamak istiyorlarsa -blockmaxweight seçeneğini kullanmaları gerektiğini belirtiliyor.

Ayrıca, yükseltme, 0.16 ve sonrasında oluşturulan cüzdanları da etkiledi. Bu sürüm, sonucu 0.16 öncesi versiyona sahip cüzdanlar kullanılamayacak.

Önceki Bitcoin Core müşteri sürümü Şubat ayı sonunda piyasaya sürüldü ve işlem ücretleri ile işlem sürelerini kısaltmak için tasarlanan Segregated Witness (SegWit) ölçekleme teknolojisi için tam destek sağladı. Bitcoin Core geliştirici Jimmy Song, Bitcoin Core sürüm 0.16.0’ın en dikkate değer özelliği hakkında yorumda bulundu ve ekledi;

Yerel SegWit desteği (bech32) bu güncellemenin bir sonucu olarak çok daha fazla benimsenecek.  Bu, blok şişkinliğini azaltacak ve ekosistemde daha fazla cüzdanı, bech32’nin kabullenilmesi için teşvik edecektir.

 

 

Kaynak: