CIA, Nakamoto’nun Kim Olduğunu Biliyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Bitcoin’in esrarengiz yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto hakkında dosyalara sahip olabilir. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini (veya kimliklerini) bilmiş olabileceğine dair işaretler de var.

CIA YORUM YAPMAYI REDDETTİ

Motherboard’da çalışan bir yazar olan Daniel Oberhaus’ın Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası gereğince ettiği talebe CIA, Glomar Response (Biligi hakkında doğrulama veya red etmeden cevaplamak) hakkını kullandı. Oberhaus’a göre CIA, isteğine, Bitcoin’in Sathoski Nakamoto takma isimli yaratıcısı hakkında bilgileri olduğunu ne onaylayabiliriz be de olumsuzluyabiliriz şeklinde cevap verdiğini bildirdi.

Oberhaus’un çabaları, 2016 yılında NSA’nın Nakamoto’nun gerçek kimliğini bildiğini iddia eden bloger Alexander Muse tarafından yürütülen soruşturmayı takip ediyor. Muse’nın bloguna göre, istihbarat ajansı, Bitcoin yaratıcısının maskesini kaldırmak için stylometri yi kullandı. Stylometri, bir kişiyi tanımlamak için yazı stilini benzersiz bir parmak izi olarak kullanma yöntemidir.

SATOSHI NAKAMOTO KİMDİR?

Bitcoin’i oluşturan kişi veya kişi grubunun kimliği, kripto para dünyasındaki en büyük gizemlerden biridir. Nakamoto’nun yarattığı, sektördeki bir numaralı dijital para birimi haline geldi. Birçoğu Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmaya çalıştı ama hiçbir başarıya ulaşmadı.

Yıllar boyunca araştırmacılar Nick Szabo ve Ross Ulbricht gibi bazı adayları Nakamoto olarak önerdiler. 2015’te ve yine 2016’da, Avustralyalı bir bilgisayar bilimci olan Craig Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Hatta kanıtı olduğunu ilan etti. Ancak, kripto para topluluğundaki birçoğu Wright’ın iddiasının sahte olduğua inanıyor.

KIEV’DE DİJİTAL NAKAMOTO HEYKELİ DİKİLECEK

Başka bir gelişmede, Ukrayna’daki bir grup kripto para meraklısı ve Satoshi Nakamoto Cumhuriyeti’nin üyeleri, Kiev’’de Nakamoto heykeli dikmeyi planlıyorlar. Önerilen heykel, şimdi Lenin’in Shevchenko Bulvarı üzerindeki devrilmiş heykelinin yerini alacak. Grubun kurucularından Andriy Moroz’a göre:

Bizler kendimizi, herkes için yeni bir özgürlük sembolü olan bu büyük insanın anıtının yapımına adadık.

Bitcoin yaratıcısına bağlı olarak, grup dijital bir heykel oluşturmayı planlıyor. Lenin heykelinin bir zamanlar durduğu yerde bir kaide kurmayı planlıyorlar. Bölge, bir akıllı telefon uygulamasıyla görüntülendiğinde, kaide üzerinde Nakamoto görüntüsü görünecektir. Grubun web sitesindeki ayrıntılara göre grup şehir yetkililerinin onayını beklemekte.

 

 

 

Kaynak: