Brian Kelly, Üç Adımda, Ethereum’un Bitcoin’den Daha İyi Bir Yatırım Olabileceğini Anlattı

Dijital para odaklı yatırım şirketi BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly, Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi bir yatırım olabileceğine inanıyor ve CNBC’nin “Fast Money” programında üç neden verdi.

ETHEREUM VADELİ İŞLEMLERİ

Öncelikle, Kelly, şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) resmi olarak Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını belirtmesiyle  Ethereum vadeli işlemlerinin bir viraja girdiğine inanıyor. Böylece market hacmi açısından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un üzerindeki anlaşmazlık kalkmış oluyor.

Kelly, SEC’in kararıyla ilgili şunları söyledi:

Ancak Kelly, Ethereum vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin, ikinci en büyük kripto para olan koinin fiyatına yararı dokunmaktan daha fazla zarar verebileceğinden bahsetmedi.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinden bu yana, ilk ve en önemli kripto para biriminin fiyatı düştü – pek çok kişi piyasa fiyatlarını manipüle edilmesi sebebiyle yatırım araçlarını suçluyor.

KEHANET (AUGUR)

İkinci olarak, Kelly, AUGUR platformunun, Ethereum’un Bitcoin’e kıyasla daha hızlı büyüyor olmasının başlıca nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Analist tarafından açıklandığı gibi:

Bu bir merkezi olmayan tahmin pazarıdır. Bu konuda ilginç olan şey, muhtemelen bu, Ethereum üzerinde yer alan en büyük merkezsiz uygulamalardan biri olacaktır. Eğer [Augur] sistemi yavaşlatmazsa, bu genel olarak Ethereum için pozitif olabilir.

PROOF OF STAKE

Son olarak, Kelly, Ethereum’un donanımsal madencilikten, yazılım madenciliğine geçişini, kripto paranın büyümesi için bir itici faktör olarak görüyor. Durumu şöyle açıkladı:

Proof of Work denilen donanım madenciliğinden, yazılım madenciliğine benzeyen Proof Of Stakes sistemine geçecekler.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, yakın zamanda, Ethereum’un ölçeklenebilirlik geliştirmelerini hem katman bir hem de katman iki çözümünün birbirini eninde sonunda katlayacağını açıkladı. Sonuçta sistemin idare edebileceği kullanıcı sayısını arttırmak, başka bir 100x’lik bir maksimum güvenli kapasite ekler. Buterin şu cümle ile kendini anlattı:

Eğer Sharding’den 100x ve Plazma’dan 100x eklerseniz, bu ikisi birlikte basitçe 10,000x ölçeklenebilirlik kazancı sağlar.

Hala, Bitcoin ve Ethereum’un birbirleriyle rekabet içinde olmadıklarını belirtiyor. Ethereum platformuna yapılan yükseltmeler, EOS gibi rakiplerine daha fazla hizmet sunarken, Bitcoin hem değer transferi hem de değer depolaması için birincil kripto para birimi olarak kalacaktır.

 

 

Kaynak: