Hollanda, Kripto İle Alakalı Şirketlerin Lisans Gereksinimlerinin Yeterli Olduğundan Şüpheli

13 Haziran tarihli resmi yazıya göre Hollanda Mali Piyasalar i Kurumu (AFM), kripto para ile uğraşan kuruluşların lisans yasalarına uygun olup olmadıklarına dair şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Kripto-para yatırım fırsatlarını sunmak isteyen piyasa katılımcılarına gönderilen mektupta, düzenlemeciler, lisans yükümlülüklerinde yeterli olmayan şirketlerin risk altında olduğunu belirtti.

Mektubunda, söyle bir ibare yer almakta;

 AFM’nin kısmen kriptolar ve onların yönetimi ile ilgili risklerin bulunmasından dolayı ciddi şüpheleri var.

Kripto para yatırımı, Hollanda’nın Finansal Denetim Yasası kapsamında düzenlemeye tabi değildir, ancak belirli faaliyetler, sağlayıcıların AFM’den bir lisans almasını gerektirebilir.

Ancak mevcut manzarayı değerlendirildiğinde, otoriteler, piyasa toplulukları için bu gereksinimleri karşıladıklarına dair çok sınırlı bir bilgi bulduğunu iddia ediyor.

Yerel haber ajansı AccountancyVan Morgen tarafından aktarılan sözlerinde, şunlar belirtildi;

Kriptolarla ilişkili risklerin yanında, AFM’nin, kripto yatırım kurumlarının yöneticilerinin, lisanslama gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığına dair ciddi şüpheleri var.

Bu ayın başlarında, Hollanda Merkez Bankası, şu andaki teknoloji uygulamalarının bankacılık sektörüne hizmet etmek için yeterince verimli olmamasına bağlı, blok zincirin mevcut eksiklikleri konusunda gittikçe büyüyen bir mutabakata katıldı.

Bununla birlikte, Mayıs ayında yayınlanan bir hükümet raporunda, kripto para biriminin finansal istikrara karşı düşük risk taşıdığı düşünülüyordu.

 

 

 

Kaynak: