Kripto Para Dünyasının Siber Saldırılara Çözüm Bulması Gerekiyor

10 Haziran 2018 tarihinde Coinrail’in hacklenmesi sonucu 40 milyon dolardan fazla kripto para çalındı. Her ne kadar öne çıkan kripto değişim platformlarından biri olmasa da hırsızlık olayı kripto para dünyasının narin doğasını hatırlattı.

2018’DE DAHA FAZLA HACKLEME OLAYI

CryptoAware’e göre, 2018’in ilk çeyreğinde kripto para korsanları nedeniyle 670 milyon dolar daha fazla değerde para kaybedildi. Bu rakam 2018’in ikinci çeyreğinde 1,1 milyar dolara yükseldi. Yıl, piyasadaki en büyük dijital para hırsızlıklarından biri olan Coincheck vurgunu ile başladı. Yarım milyar dolar değerinde NEM tokeninin Tokyo merkezli borsadan çalınması Japon kripto para piyasasına değiştirmek için katalizör görevi gördü.

Bu olaylar çok önceden olmuş Mt. Gox’un ve DAO’ın hacklenmesi olaylarını akla getiriyor. Bu iki olay da dijital para dünyasına büyük etkide bulunmuştu ve yatırımcıları kripto para yatırımları konusunda tedirgin hale getirmişti.

GÜVENLİ BİR YER YOK

Blok zincir meraklıları genellikle teknolojinin değişmez olduğunu ve teorik olarak saldırıya uğrayamayacağını söylüyorlar. Ancak, 2018’de Verge, Bitcoin Gold ve Electroneum gibi bloklar tekrar tekrar yüzde 51 oranında saldırıya uğradı. Kripto döviz borsaları, siber suçlular için kolay hedefler olsalar bile, bloklar daha güvenli olmalıdır. Aslında, yukarıda belirtilen saldırılar açıkça olayın durumunu anlatıyor.

Qihoo 360 Netlab’ın yakın tarihli bir raporu, bilgisayar korsanlarının artık Ethereum tabanlı uygulamalardaki güvenli olmayan düğümler için webi taradığını gösterdi. Şimdiye kadar, bir grup Ethereum’da 20 milyon dolar çalmayı başardı.

Ana finansman çevrelerinde meşruiyet kazanmaya çalışan bir varlık, daha düşük zayıflık seviyesine göstermeli. İstatistiklere göre 2011’den beri hackerlar 2,3 milyar dolarlık vurgun gerçekleştirdiler. Daha da endişe verici olan, bazı bildirilmemiş olaylar haberlere yansımadı.

Siber suçluların faaliyetleri kripto para piyasasının meşruiyeti için açık ve mevcut bir tehlikedir. Piyasada kabul görülebilmesi ve sürdürülebilir ilerlemenin elde edilebilmesi, ilgililerin siber hırsızlık sorununa bir çözüm bulması gerekmektedir.

 

 

Kaynak: