Apple’dan Kripto Para İle Alakalı Uygulamalara Yeni Yönerge

Apple, mobil ürünlerinde kullanılabilecek kripto madenciliği uygulamalarına son vermek için harekete geçti.

Yakın tarihli bir güncellemede, kişisel bilgisayar şirketi, kripto para birimleriyle ilgili ilk yönergelerini genişletti. Önceden, kripto-para takası ve / veya ICO’ları kolaylaştıran uygulamalar, belirtilen tüm eyalet kurallarına ve federal yasalarına uyması yetiyordu.

Şimdi, kurallar bundan daha fazlasını belirtiyor. Artık Apple’ın yönergeleri cüzdanlar, madencilik, borsa, ICO’lar ve kripto paralardan kazanılan ödüller olarak beş ayrı aşamada değerlendiriliyor.

Bunlar arasında en dikkate değer güncelleme Apple ürünlerinde kripto para madenciliği yapanlar hakkında. Bu değişikliğin ardındaki mantık, Apple’ın söylediğine göre, donanım uyumluluğu ile ilgili politikalarına bağlı görünüyor:

Uygulamanızı verimli bir şekilde kullanmak için tasarlayın. Uygulamalar, pilleri hızlı bir şekilde tüketmemeli, aşırı ısı üretmemeli veya aygıt kaynaklarına gereksiz baskı uygulamamalıdır. İçinde görüntülenen herhangi bir üçüncü parti reklamları dahil olmak üzere uygulamalar, kripto para madenciliği gibi alakasız arka plan işlemlerini gerçekleştiremez.

Bununla birlikte, daha önce bildirildiği gibi, madencilik ile ilgili enerji tüketimi, genişleyen kabiliyetler ve kapasiteler ışığında artmaktadır. Bu durum, mevcut ve gelecekteki madencilik faaliyetlerine yönelik gelebilecek yasaklar sebebiyle kaygı arttırmaktadır.

Apple’ın kripto para üzerine resmi politikasına ilişkin güncellemeler, önceki yıllarda şirket tarafından alınan önleyici tedbirlerin ışığında, kripto para birimi ticaretini kolaylaştıran uygulama geliştirmeyi de zorlaştırıyor.

2014 yılında Apple, Apple cihazlarında Bitcoin ticaretine ve depolamasına olanak sağlayan bir blok zincir uygulamasını geri çekti. Önceki yıl, Coinbase olarak bilinen kripto para borsası tarafından bir Bitcoin cüzdan uygulaması da Apple’ın uygulama mağazasında listelenmişti.

 

Kaynak: