Kanada, Yeni Kripto Düzenlemelerinin Resmi Taslaklarını Yayımladı

Kanada Hükumeti, kripto borsaları ve ödeme işlemcileri hakkında yeni düzenlemeler hakkında resmi bir taslak yayınladı.

Tasarıya göre, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) getirdiği yeni düzenlemeler, 2015-16 yıllarındaki Kanada’nın Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörle Mücadele Finansman Rejimi’nin (AML / ATF) güçlendirilmesi amaçlı vurguladığı bir dizi eksikliğe değiniyor.

Yeni düzenlemeler, kripto borsalarını ve ödeme süreçlerini, yaptığı büyük işlemleri raporlaması gereken para hizmet işletmeleri (MSB) olarak ele alacaktır, Taslakta ayrıca, önümüzdeki 10 yıl boyunca düzenlemelerin 61 milyon Kanada Doları’na (47 milyon Amerikan doları) mal olacağını ortaya koyan bir maliyet-fayda analizi de bulunuyor.

Montreal merkezli blok zincir danışmanlık firması Catallaxy’nin kurucu ortağı Francis Pouliot, taslağa verdiği yanıtı tweetledi:

Yeni gereksinim:“ Büyük Sanal Para Birimi İşlem Kaydı ”, büyük nakit işlem raporları gibi, şirketin, her 10.000 doların üzerinde işlemin ayrıntılarını sorması ve saklaması anlamına geliyor. Bunun uygulanması son derece zor ve bozucu olacak. Buna itiraz ediyorum.

FATF, kara para aklamayla mücadele politikaları geliştiren hükumetler arası bir kuruluştur. Bu politikalar yasal olarak bağlayıcı değildir ancak tasarıya göre Kanada, bu düzenlemelerin uygulanmasının ülkenin uluslararası itibarı üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünmektedir.

 

 

Kaynak: