“EOS Mainnet” Lansmanı Yapıldı

EOS ana ağ (mainnet) lansmanı kaynaklı bir sürü heyecan var. Şimdiye kadar, işler hiçbir şekilde plana göre gitmedi. Birçok konu ele alındı, ancak resmi sürüm beklenenden daha uzun sürdü. Öyle olsa bile, ana ağ başarılı bir şekilde başladı, bu da en çok destek verenlerin umursayacağı bir aşama.

EOS MAINNET SORUNLARI

Yeni bir blok zincir başlatırken birden fazla aksama yaşanması her zaman endişe verici bir durumdur. EOS’un durumunda, teknolojinin kendisiyle hiçbir ilgisi olmayan birkaç sorun ortaya çıktı. Her şeyden önce, şüpheli bir Zendesk hesabından dolayı bir şifre avcılığı amaçlı bir e-posta kampanyası yapıldı. Bu mesele sonunda çözüldü, ancak süreç çok fazla eleştiriyi doğurdu.

Ayrıca, Mainnet defalarca geri adım attı. Birkaç hafta önce Çin’li bir firma tarafından güvenlik açıkları tespit edildi. Bu olay sonunda olumlu bir gelişmeye dönüştü. Bir ana ağı sorunlarla başlatmak akıllıca bir fikir değildir. Hatalardan bahsetmişken, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca farklı bir firmanın denetimi oldu. Bu raporlarda bahsedilen bazı küçük sorunlar ele alındı.

Ayrıca, ortaya koyulup aydınlatılması gereken EOS tüzüğü var. Merkezi olmayan bir ekosistemde, resmi tüzük sisteme ters düşmektedir. Block.one ekibinin bu “kuralları” çıkarması, ilginç bir durum yarattı. Bu aynı zamanda, çoğu kullanıcının beğenisine girmeyecek olan EOS’u kontrol eden merkezi bir varlık olduğunu da göstermektedir. Bunun bir sorun olup olmayacağını zaman gösterecek.

OLUMLU HABERLER

Tüm bu aksaklıklara rağmen, bugün daha önce olumlu haberler alındı. Web sitesine göre, EOS Mainnet resmen başlattı. Bu, proje için büyük bir kilometre taşı. Kullanıcıların beklentilerine uygun olmak, ne olursa olsun zorlayıcı olacaktır. Şu anda herhangi bir zaaf tespit edilirse, anlaşılabilir nedenlerden ötürü çok fazla tepki oluşacaktır.

Şimdilik, ağ, hala başlatma sekansı aşamasında. Bu işlem, başarılı bir şekilde tamamlanması için 24 ila 48 saat arasında bir zaman gerekiyor. 10 Haziran’da, EOS Mainnet Lansman Grubu tarafından bir tasdik turu yapılacak. Doğrulamanın başarılı olduğu varsayıldığında, ağ halka açılacak.

Lansmandan sonra, 21 öncül Blok Yapımcı arasında bir oylama olacak. Bu oylama işlemi, 150 milyon adet tokenin oylama için harcanması şartını getiriyor. Bu, EOS ana ağının resmi olarak başlatılmasından önce tamamlanması gereken son adım. EOS taraftarları için çok heyecanlı bir dönem olsa da, hala gitmek için uzun bir yol var.

 

 

Kaynak: