ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu: Bitcoin Gibi Kripto Paralar Ulusal Paralara Birer Alternatif

SEC, Bitcoin gibi kripto-para birimlerini egemen para birimleri için alternatif olarak gördüğünü ve bunları menkul kıymetler düzenlemesinin şemsiyesi dışında bırakılması gerektiğini belirtti. Diğer yandan ICO’lar ise menkul kıymettir ve tartışmaya kapalıdır diye açıkladılar.

BUNLAR ULUSAL PARALARA BİRER ALTERNATİF

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Jay Clayton, CNBC’den Bob Pisani’ye bu hafta başlarında kripto paraların menkul kıymetler olmadığını söyledi. Tek tek kripto paralar temelinde sorulara cevap vermemesine rağmen, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını kesin olarak belirtti. Daha ziyade, Bitcoin’in kullanılan paraların yerine geçebilecek bir para olduğunu söyledi.

Kripto para birimleri – bunlar, ülke para birimleri için alternatiftirler. [Onlar] Dolar, Yen, Euro ile Bitcoini değiştirir. Bu tür paralar menkul kıymet değildir.

İlginç bir şekilde, Clayton, para birimlerini değiştirecek kripto paralar fikrinin özellikle güçlü savunucusu değildi. Bunun yerine, fikre oldukça çekimser yaklaştı.

BİR MENKUL KIYMET VARSA BİZ DÜZENLEME GETİRİRİZ

Ancak SEC başkanı, ajansının ICO’ların menkul kıymet sayılması hakkındaki duruşuna dair fikirlerinin net olduğunu belirtti.

Clayton şunları söyledi:

Sana token ve dijital varlık olarak verdiği param ile çıkıp bir girişim yapıyorsun […] ve sana paramı vermen karşılığında bana ne diyorsun, “Biliyor musun? Sana paranı geri verebilirim ya da ikinci bir piyasada bu tokenleri başka birine satabilirsin”- bu bir menkul kıymettir ve biz de bunu düzenliyoruz. Bu ICO’yu düzenliyoruz ve bu kıymetin ticaretini düzenliyoruz. Bu bizim işimiz ve uzun zamandır yapıyoruz.

Clayton, CNBC’den Pisani’nin ICO’lar hakkında açık bir açıklama yapıp yapamayacağını sorduğunda, şu soruya cevap verdi:

Bob, umuyorum ki az önce yaptım. Eğer bir menkul ise, onu düzenleriz […] Bir ICO veya hisseniz varsa ve bunu özel bir el değiştirmede satmak istiyorsanız, özel değişim kurallarını uygulayın.

SEC başkanı, sırasıyla, piyasa değeri olan ikinci ve üçüncü en büyük kripto paralar olan Ethereum ve Ripple’in menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda herhangi bir fikir vermedi.

 

 

 

Kaynak: