Rostin Benham: Kripto Paralar Kalıcılar

ABD’li baş emtia düzenleyicisinden bir yetkiliye göre, kripto para birimleri kalıcılar.

ABD Menkul Kıymet Ticaret Komisyonu (CFTC) ‘nin komiseri Rostin Benham, Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Plaza’da düzenlenen Blok Zincirin Küresel Etkisi Zirvesi sırasında konuştu. Konuşmasında, diğer sektörlerin yanı sıra sağlık hizmetleri, istihdam ve suç konularındaki sorunları ele almak için blok zincirinin potansiyelini vurguladı.

 

Behnam, kripto paralar hakkında “teknolojik devrim” diye konuştu:

Ama sanal para birimleri herhangi bir ülkenin, bölgenin ekonomik uygulamalarının bir parçası olabilir ve olacaktır. Tekrar etmeme izin verin: Bu para birimleri bir yere gitmiyor ve her ekonomiye ve gezegenin her bölgesine yayılacaklar… Sanal para birimleri ekonomik ve sosyal alanları dönüştürebilir.

Benham, doğru bir şekilde denetlenmedikçe kripto paraların taarruzuna karşı da uyardı, “eğer üzerine düşünmezsek, dönüşüm içindeki hareketlere gayretle bakmazsak, daha büyük ölçekli bir yolsuzluk, suçluluk ve bölünmeye yol açabiliriz.

“Blockchain, baskı ve totaliterlik için bir kaynak olabilir” diye uyardı.

Bu, Benham’ın blok zincirin potansiyel kullanımı konusunda ilk uyarısı değil. Geçtiğimiz ay FIA Kanun ve Uyum Konferansında, finans endüstrisinin istikrarını tehdit eden kripto paralara ilişkin endişelerini paylaştı.

Yine de, blok zincir hakkındaki düşünceleri, yeni teknolojinin “ekonomik, sosyal ve politik ilişkilerimizi” yeniden kurma yeteneğinin farkında.

BFI zirvesi, Birleşmiş Milletler (BM) departmanları, fonları, programları ve uzman ajansları ile blok zincir teknolojisinin uygulamalarını, sürdürülebilir kalkınma ve insani mücadelelerde kullanmayı amaçlıyor. Geçen yıl BM Genel Kurulu tarafından kurulan Blok Zincir Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nun daha geniş girişiminin bir parçası.

 

 

Kaynak: